Bildiğiniz gibi Putin, eski KGB ajanı. Benim araştırdığım kadarıyla, yasa dışı şekilde toplanan bilgi ve belgeleri “yasal yola” yani kılıfına uydurmak gibi görevi vardı. Hukukçu olması, istihbaratçı eğitimlerini alması (beden dili, psikoloji vs) gibi olaylar nedeniyle; mesaj vermede, beden diliyle baskı kurmada, beden dili ve algıyı kullanmada ustadır.

Ayrıca yasaları, boşlukları, nasıl kullanılacağını iyi bilir. Suriye’de, Kırım’da, Gürcistan’da attığı adımların hepsi SAVUNMAYLA BAŞLAR, ve uluslararası yasalara uygundur. Bakmayın politika nedeniyle eleştirdiklerine. Her şey kitabına uygun.

Putin, Merkel’in köpek tarafından ısırıldığını bildiği için, köpeği KONİ’yi buluşmaya getirmişti (Merkel’in yüz ifadesine ve bedenine dikkat).

putin merkel köpek

 

Peki böyle adam, bu toplantıda neler yaptı, neler oldu?

Deli Petro dediğimiz, aslında dünyada Büyük Petro’nun (ki gerçekten büyük işler yapmıştır) çamur deryasında kurduğu şehirdir St. Petersburg. Moskova’dan önceki başkenttir. Sosyalist devrimden sonra işler değişti. St. Petersburg çok güzel şehirdir, fakat bir başka özelliği gösterişidir.

Putin, üstte saydığım eğitim ve göndermelerle, gelenlerin kişiliğini ve yapılarını analiz edip ona göre karşılama töreni ve vermek istediği mesaja uygun işler yapar. Bakın Sarkozy’i karşıladığı yere. Ne kadar sade.

 

putin sarkozy koltuk

 

Peki Erdoğan nerede karşılandı?

Strelna Sarayı diyebiliyordum fakat Konstantin Sarayı olarak geçiyormuş. Çok özel bir yerdir. Önemli konuklar gelir, konuklar için köy falan vardır. Acayip gösterişlidir.

Ayrıca St. Petersburg’un Putin için ayrı bir önemi var. Putin, hocası Anatoli Sobçek’e gitti ve, Belediye Başkanı olan Sobçak ile birlikte çalıştı. Seçimleri kazanamadı. Ardından Sobçak konusunda soruştulma açıldı. Putin o sırada FSB (yeni KGB) başındaydı. Eşinin söylediğine göre, “herkesin sırt çevirdiği bir dönemde, Putin yardım etti”. Bu hareketinden sonra, sadakati Kremlin tarafından dikkat çekti… (Sonrasında Sobçak yurtdışına kaçırıldı, geri döndü).

St. Petersburg, Putin’in sevdiği bir şehir ve Putin’in şehridir. Putin için buranın ayrı bir önemi olduğuna inanıyorum ve burada karşılanmanın büyük anlamlar içerdiğini düşünüyorum.

 

konstantin parkı

konstantin sarayı

konstantin sarayı putin erdoğan

**

 

Erdoğan ve Putin’in Görüşme Süresinde Beden Dili

Başta söylemem gerekiyor ; tek hareket ve sadece el, bacak, göz gibi şeylerden bütün psikoloji anlaşılmaz. Haliyle söylemlere, sonrasındaki uzuvların, göz, baş ve bedenin değişimine bakarak elimden geldiğince yorumlamaya çalışacağım.

 

**

  • Erdoğan salona 2 dakika sonra giriyor. Bu, Putin’in bir jesti mi yoksa Erdoğan’ın politik bir hamlesi mi bilemiyorum. Fakat neden bu kadar önemli? Bakın “Bakü Krizi” konumda yazmıştım, Erdoğan’ın bekletilmesi büyük bir kriz oluşturmuştu. Kaldı ki Putin, sürekli olarak geç kalan ve hatta İngiltere Kraliçesini bile bekleten birisidir.
  • Putin’in 2 dakika kadar Erdoğan’ı beklemesi, geldikten sonra samimi tokalaşması ve Türk heyetine karşı samimi tavırları çok önemliydi. Erdoğan’da aynı samimilikteydi. Bakın tokalaşırken Erdoğan, Putin’e daha da yaklaşıyor bu bölüme dikkat.
  • Koltuğa oturduklarında Erdoğan klasik pozunu alıyor, Putin’de klasik pozunu alıyor.
  • Putin konuşmaya başladığında, Erdoğan’a bakmıyor. Bu Erdoğan’a karşı bir şey değil, yaklaşık 3 yıldır Putin’i takip eden (ki Rus medyasının videolarından ve haberlerinden takip eden) biri olarak, Putin’in genel tavrıdır. Kaldı ki “sosyal değeri yüksek” insanlar başkalarının gözleri tarafından takip edilirken, bu insanlar diğerleri ile göz teması çok nadir kurar. Halkımız bunu korkaklık, çekingenlik olarak nitelendirse de göz teması kurmamak, çok ciddi bir mesaj verir.
  • 4. dakikada “biz, anayasaya karşı olan her türlü darbe kalkışmasının karşısında olacağız” diyor. Burada benim anladığım şudur; Batı gibi, biz de yapacağın sivil darbenin karşısında oluruz. Bu sözden sonra Erdoğan baş parmağınla oynamaya ve sıkmaya başlıyor. Anladığım şu, böyle bir şeyi beklemiyordu ve hoş karşılamadı. Nasıl planlarla gitti ve düşünüyordu bilmiyorum.
  • 4.50’den sonra, “Türk halkının, sizin önderliğinizde bu sorunların üstesinden geldiğini ümit ediyorum ve buna inanıyorum” dedikten sonra Erdoğan ellerini kenetlemiş. Kenetleme, hayal kırıklığı, kızgınlık gibi çeşitli duyguları gösterir.
  • Bu sırada Putin’in bacakları açık ki bu daha saldırgan, tehditkâr (bu benim bölgem) gibi bir anlam taşıyabilir ya da otururken rahatlık ve açıklık anlamı taşıyabilir. Erdoğan’ın ise daha mahçup durduğunu söyleyebilirim. Zaten konuşmasına başladığında siz de fark edeceksiniz. İlginçtir bu beden diliyle, uçak olayında kontrolün kendisinde olmadığına inandım. Böyle bir olayın olmasını istememiş gibi duruyor. Ki bu daha büyük problem. Eğer böyleyse, devlet içindeki yapılanmaların ne denli tehdit olduğunu ve bu yapılanmaların Türkiye-Rusya ilişkilerini istemediğini gösterir. Peki bu yakınlaşmadan kimler rahatsız olur? Bir düşünmek gerek. O rahatsız olanlarla devlet içindeki yapılanmaların ilişkisi nedir? Neyse… Başka konu.
  • 7. dakikadan sonra Putin’in oturuşuna dikkat.

Ben samimiyet sezdim. Her zaman Türkiye’nin bölgedeki gerçek müttefikinin sadece Rusya olabileceğini düşündüm. Fakat NATO ve AB’den, uzaklaşmak demek değildir. Türkiye, bölgedeki bütün güçlere karşı EŞİT olmak zorundadır. Haliyle NATO ve AB ile arası ne kadar iyi ise; İran, Rusya, İsrail gibi çeşitli ülkelerle de o kadar iyi olmalıdır.

Ayrıca Avrupa Birliği standaratları; insanca yaşam, demokrasi ve gelişim için OLMAZSA OLMAZDIR! Evet Rusya ile yakınlaşılmalı, ortak projeler üretilmeli fakat AB kriterleri dikkate alınmalıdır. Ayrıca Azerbaycan ve eski Türk devletleri ile ortak projeler, ortak çalışma ve yatırımlar, üretimler gerçekleştirmemiz GEREKİYOR.

İş forumunda konuşulanları merak ediyorsanız bu videoyu izleyebilirsiniz (iş birliği konuları, planlar, stratejiler vs).

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet