Türk basınından hiçbir zaman memnun olmadım ve bu gidişte olamayacağım da… Yerel basın biraz iyi, onun dışında sevdiğim bir kaç yer vardı; haberde 2 cümleyi evirip çevirip, tekrarlayıp paragraf yapmadan ve bol bol yorum koymadan tak diye olanı veriyordu fakat onlar da kapandı.

Daha önce çay olayı vardı ve Türk medyasının rezaleti başlıklı yazımda detaylıca anlatmıştım.

Özel Jet Uçağı ve Türk Basının Kara Yüzü

Basın organı olarak yayın gösteren kuruluşlardan kaç tanesi sadece basın organı olarak iş yapıyor ülkemizde? Yani enerji, inşaat vb alanlarda faaliyet gösteren holdinglerin falan parçası olmayan; sadece işine yani habere odaklanan kaç tane kuruluş var? Bir araştırın (:

Durum böyle olunca, elit tayfa birbirini tanıyor. Daha kötüsü, ihaleler şunlar bunlar açısından daha temkinli olmak zorundalar. Yani? Herkesin anlayacağı dilde söyleyeyim; siz devletle, şunla bununla iş yaparken aynı zamanda iktidarı rahat rahat, basın ahlakı ve görevlerine uygun özgürlükte eleştiremezsiniz. Eleştirirseniz Aydın Doğan’ın başına neler geldi, neden küçülmek zorunda kaldı bir araştırın anlayacaksınız.

Hâl böyle olunca basının tarifi ülkemizde değişiyor.

**

İran’da özel jet düştü ve gencecik insanlar can verdi. Yerleri uçmağ olsun (mekanları cennet olsun’un Türkçesidir). Yetmedi, durumun gereği olay daha dramatikleşti çünkü evlilik vardı. Haliyle insanın vicdanını sızlatan bir şey.

FAKAT,

Türk basını yine gerzekliğini yaptı ve olay olduğundan bu yana, haberleri manşette verdi. Basıyorlar ilk haber olarak. 1 gün, 2 gün… Ehhh… Twitter’a bakıyorsun, olay TT listesinde 8-9. sırada. Yani halkın gündemi ile basının gündemi farklı idi.

Türkiye’de cidden tehlikeli olaylar oluyor. HENÜZ yansımadı ancak Irak ve Yunanistan olaylarında neler olacak hep birlikte göreceğiz. Üstelik Avrupa ve Amerika’nın da bazı planları olduğunu ve devreye sokacağını düşünüyorum. Fakat OHAL, FETÖ, 2019 seçimleri derken; zaten iktidardan çekinen basın, iyice kabuğuna çekilmiş durumda. Türkiye’nin başında bin bir çeşit bela var ve bunlar sürekli dile getirilmeliyken, bu önemli gelişmeler, “her şey süt liman” gibi göstermek için haberlerde sonlarda.

Peki ne ilk sırada?

Özel jetin İran’da düşmesi.
Haber kötü, durum kötü katılıyorum.
İnsanların ölmesi acı katılıyorum.
Fakat bu kadar gündemin arasında sürekli manşette tutmak nedir?
Sen bu şekilde manşette tutarsan, tepki almaya başlarsın.

Kimisi der ki; zenginler ya, sürekli gündem ancak şehit haberleri birer sayı gibi verilip geçiliyor. Bu kızlar kadar, yaşamları kadar konuşulmuyor. Kaldı ki ben de katılıyorum.

Fakat kimisi haddini aşıp, insanlık ve İslam dışı şekilde; “bak bekarlığa veda partisi” falan diye terbiyesizce işlerin peşine düşüyor ki, bu pisliklere ağır cezalar verilmeli.

Fakat bunda suç kimin? GERZEK TÜRK BASINININ!

 

Çapsız Türk Basını!

600’e yakın yazım var. 4 tane sözüm ona haber yazarı mail attı. Benden, ilgilendikleri konudaki yazılarımla ilgili söyleşi istediler. Olabilir dedim. Ne soru gönderdiler ne bir şey. Siz açıklayın diyor.

Zaten koskoca yazı yazmışım konuyla ilgili hem de en az 1-2 tane. İçinde görseller var. Bir de bana soru sormadan, haber yapacak, yazdığım şeylerle. OLDU CANIM! Götünün üstüne oturup, kopyala/yapıştır ile haber yapacak, patronun gözüne girecek.

Bu tür salaklara tahammülüm yok!

**

Cinsellik, cinsellik, cinsellik…

Bunların işi gücü tık, işi gücü tıklansın; oradan para kazanalım. Basın, haber, etik, ahlak… Hiçbir şey yok.

Başlık: ÜNLÜ OYUNCU, SÜPRİZ YERDE KARŞIMIZA ÇIKTI!
Başlık görseli: deniz kenarında bikinili poz.

Haberin içine bir giriyorsun, kadın gayet gündelik, el, boyun ve yüz dışında hiçbir yerde teni görünmeyen poz vermiş. Peki bikinili fotoğraf? Demek ki Türkiye’de bunlar tıklanıyor.

Ehh onca yetişkin sitesini yasaklarsanız, demek ki magazin haberlerindeki dekolte fotoğraflarına yönlendirmiş olursunuz milleti.

Size bir örnek vereyim.

 

**

Burada kapattım da editörü. Artık onun işi mi bu resim yoksa başkalarının mı bilmiyorum.

gördüğünüz gibi dekolteli resmi gözümüze sokulmuş. Bu blogta 600 yazı varsa, 600 tane kapak görseli var ve hepsi bir şekilde konuyla ilgili. Fakat bu ne arkadaş? İnsan buhulayıp koyar, bir şey yapar.

Şimdi bakalım imajına;

***

Evet fazlasıyla dekolteli, seksi, vücudunu ön plana çıkarmış!

Yahu bu kadar mı düştünüz be? Bu kadar mı?

 

Bknz: Türk medyasındaki bir başka mevzu olan yalan haber:

 

Suç Yalnızca Basında Mı?

Hayır tabi ki. Böyle haberler daha fazla tıklanıyordur, bu yüzden basın da bu haberleri, bu görselleri öne sürüyordur. Yandex tarayıcı içinde, farklı kaynaklardan haberler çıkıyor ekrana. Ben engelliyorum onlar düşüyor. Her basında böyle saçmalıklar dolu. Demek ki suç halkta da var.

Kaçınız böyle haber yapan gerzek basını bir daha takip etmedi? Ben sevsem dai, böyle saçmalıkları ön plana çıkarttıysa, bir daha takip etmedim. Köşe yazarlarının direkt yer imi var, okuyup geçiyorum ve bir daha bu haber sitelerine bakmıyorum.

**

Sadece bu da değil; haber okumak istiyorum yahu, bildiğiniz haber. Gireceğim, hatta 2-3 cümle ile özet geçsinler o günü.

Afrin kuşatıldı,
İran’da Başaran ailesine ait özel uçak düştü ve 11 kişi yaşamını yitirdi,
Yunanistan, Ege’de tatbikate başlıyor; Türkiye önlemeye çalışacak,

Cinsellik istemiyorum, spor istemiyorum, politika içinde yorum katılsın istemiyorum. Daha önemlisi, dünyadan haber verin kardeşim! Bu ne aptallık yahu? Hadi İngilizce bildiğim için 2-3 kaynaktan takip ediyorum da, neden Türkiye’de bunu yapacak basın organları yok?

Rusya Federasyonu Genelkurmaş Başkanı: ABD, Suriye’yi bombalarsa karşılık veririz (bizim mal basın, vururuz demiş, a gerizekalı editor, a aptal basın mensubu; ikisi aynı şey değil, beyinsiz yaratık!)

Suudi Arabistan’daki Türk dizilerine karşı yasak, Türk karşıtlığını körükledi
Filistin Başbakanının konvoyuna, Gazze’de bombalı saldırı yapıldı.
Membiç’te, Türk askeri ve Amerikan askerleri ortak olarak güvenliği sağlayacak

**

Yani bu şekilde vermek çok mu zor? Dünyanın her yerinden haberleri, özellikle Türkiye’ye karşı haberleri vermek? Ancak veremezler. Neden? Çünkü dünyanın, Türkiye’ye karşı bakışı iyi değil. Çöken diplomasi ve herkese “eyyy” diye hitap etmek bu hale getiriyor. Bakıyorsun Putin’de aynı şekilde. Ancak fark var; adam “eyyy” demez. Uluslararası hukuku ve diplomasiyi iyi biliyorlar. Yapacağını yapıyor, konuşmuyor. Bağırmıyor, çağırmıyor, ses yükseltmiyor.

Türkiye’nin bölgeye müdahalesi şart. Bölgeye başka güçleri sokmama isteği doğru. Fakat çıkıp eyyyy eyyy eyyy diye olmaz bu iş. Hukuk ve diplomasi boyutları hiçe sayılıp; sadece askeri güç ile olmuyor. Anlayamadınız gitti.

 

Sonuç Olarak

Tepkinizi göstermediğiniz sürece, aptal Türk basınının halkı zehirlemesine göz yummuş olacaksınız. İktidardan muhalefete her türlü alanı destekleyen basın saçma sapan yorumların ve propagandaların esiri olmuş durumda. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilecek kadar basın etiğine sahip doğru düzgün kuruluş neredeyse YOK.

Olanlar, bir elin parmağını tammalayamıyor yahu. Yazık.

Bakıyorsun birisi hakkında iddia söylenmiş, alıp pat diye taşıyorlar. Açıp, iddia odağındakine soracaksın.
Bakıyorsun, bütün gün internette gezinip; bulabileceği ilginç içerikleri kopyalayıp, yayma peşinde. Götünü kaldırmasın sevgili basın mensubu.

Yahu böyle iş olmaz.

Türk basını yüzünden halk kutuplaşması artıyor, abuk subuk şeyler oluyor… İnsanlar Türk basınına kızıyorlar aslında, özel jet haberini ve ilgili gelişmeleri sürekli manşetten veriyor diye. Fakat neye kızdığımızı, neye sevindiğimizi bile tahlil edebilecek bilinçte değil milletimiz. Bu yüzden veriyorlar zenginlere, veriştiriyorlar durumu iyi olanlara.

Sorun zenginlik değil; sorun basın kuruluşlarının kimlerin elinde olduğu ve basın etiğinden yoksun olmaları. Para kazanma hırsına, bütün her şeyi allak bullak etmeleri.

İzlemeyin. Facebook’u kapatın, televizyondan haber izlemeyin. Telefonumda AA, Sputnik ve Nabız uygulamaları var. Buradan gelen son dakika haberlerine ve bir kaç ecnebi haber sitesine bakıyorum. Daha mutluyum, daha huzurluyorum.

Ben Türk basınından bıktım artık. Temelsiz propagandaları, saçma yorumları, gereksiz cinsellik vurguları… Türk basınını olduğu gibi kaldırıp çöpe atsalar (ulusal basın); hiçbirini özlemezsiniz emin olun. Yerel basına destek verin. Çevrenizdeki gazete ve yayın kuruluşlarına. Önemli haberleri onlar da veriyor ve çevrenizde olup biteni öğrenirsiniz.

Türk basını aptaldır, gerzektir, etik anlayışları yoktur ve paranın kölesi olmuştur. Sizi zehirlemelerine izin vermeyin!

 

Kategori: Genel - Hayat