2,5 milyon Suriyeli mülteci ile ilgili sorunlar varken, Doğu’dan on binlerce kişi göç etmeye başladı. Kürt kökenli vatandaşlarımız zor durumda. Kaldı ki medyadan görebildiğimiz kadarıyla zor diyoruz, şu an evlerimizde rahatla oturup zor durumda diyoruz. Ancak orada çok sıkıntılı şeylerin olduğu kesin.

BU DURUM BİTMELİ! Peki nasıl? İşte maddeler;

— Hendekler bir daha açılmamak üzere kapatılmalı. Sokak başına kurdukları bomba düzenekleri TAMAMEN temizlenmeli.
— Okullara, camilere, hastahanelere, ambulanslara saldırmaktan VAZGEÇMELERİ GEREK!
— Terör örgütü bir daha girmemek üzere sınırlardan çıkmalı (Çözüm sürecinde anlaşıldığı gibi).
— Doğu’daki halkın sıkıntılarının aşılması için devlet yardım etmeli (bu yönde bazı açıklamalar oldu).
— Orada gerekirse devlet yeni ve korunaklı evler yapmalıdır.
— En önemlisi, teröre karşı çocuklar ve aileler bilinçlendirilmelidir.
— Çocuklar biran önce eğitimine başlamalı.
— Bu çocuklar çatışma sesleri arasında yaşıyor. Korkuyor. Korku nefrete dönüşebilir, nefret ise öldürme isteğine. Bu yüzden “güvenlik sağlandıktan sonra”, acilen çocuklar için psikolojik bakım ve tedavi merkezleri açılmalı. Bu çocukları kazanmamız gerek. Bu çocukları eğitmemiz gerek.

Yapılacak çok şey var, uzmanlar dahasını bulur.

Dikkat Edilmesi Gereken Şey HDP’nin Meşruluğu

Bakın günümüzde yaşadığımız sistem, “temsili demokrasi”dir. Yani insanlar, kendilerini temsil etmesi için meclise temsilciler yollar. HDP’li milletvekilleri, meclise bu şekilde girdi. Yani HDP’li milletvekilleri en az AKP, MHP, CHP milletvekilleri kadar MEŞRUDUR!

HDP’yi bir kenara attığınız, köşeye sıkıştırdığınız, suçladığınız sürece işler daha da kötüye gidecektir. Olur da sonraki dönemde HDP meclise giremezse, terör örgütü PKK’ya destek artar. Bu iş mecliste çözülmelidir.

HDP Tarafının Dikkat Etmesi Gerek

Demirtaş diyor ki [1]; “hendeklerdeki insanların elinde hafif silah var ama devlet ağır silah kullanıyor”.

Yani bu SAÇMALIĞIN neresinden tutsak elimizde kalır.

1- Devleti diğer organizasyonlardan ayıran tek şey; gerektiğinde gücü kullanabilmesdir. Hiçbir örgüt, hiçbir insan silahlı güç KULLANAMAZ! Meşru değildir. Yaparsa terörist olur. Bu, uluslararası yasalarla şekillendirilmiş bir kavramdır.

2- Terörist ne demek? TDK bunu çok güzel açıklamış:

Bir siyasi davayı zorla kabul ettirmek için karşı tarafa korku salacak, cana ve mala kıyacak davranışlarda bulunan kimse..

Yani bu işin, teröristliğin “büyük silah, küçük silah, ama ufacık tabanca” gibi ayrımı yoktur! Bu işi silahla, bombayla, füzeyle çözmeye çalışıyorsanız; isteklerinizi bu şekilde kabul ettirmeye çalışıyorsanız, teröristsiniz. Bu şekilde bilinçsizce sözler söyleyip, ardından “bizi terörist etmek kimsenin haddine değil” diyemezsin.

Silahı boyutuna göre ayıramazsın. Dedikleri gibi, önemli olan işlevi.

***

Teröristler Sıkıştı

PKK’ya kimlerin destek olduğunu biliyoruz. Haberler gelmeye başladı; siyasi olarak çözün diyorlar. Diyecekler de. Terör örgütü köşeye sıkıştı ve ağır kayıplar veriyor [2]. Daha önce bahsettiğim üzere [3], terör örgütü ne zaman köşeye sıkışsa hemen bağlantılı sosyal medya hesaplarından “katliam var” diye sesler çıkıyor. Amaç yıpratmadır, psikolojik savaştır.

Terör örgütü PKK; kapısını açmadığı için Kürt kökenli vatandaşları öldürürken, hastahaneye füze atarken, sokakların altına tonlarca bomba yerleştirirken, ambulansları tararken, hendek ve barikatlarla itfaiye ve ambulansın girişini engellerken, okulları öğrenciler içindeyken yakmaya çalışıp taş atıyorken BUNLARIN SESİ ÇIKMIYOR! Ne zaman destekledikleri örgüt köşeye sıkışsa, hemen katil devlet demeye başlıyorlar…

**

Köşeye sıkışıp, ağır kayıplar vermeye başladılar. Sosyal medya etkili olmadı.

Şimdi Batı’dan destekçileri çağrı yapmaya başladı. İnsan hakları, sivil ölümler ile ilgili uyarılar ve politik olarak bu sorunu çözün demeye başladılar.

Nusaybin’e, Çizre’ye, Silopi’ye askerler girmedi; önce terör örgütü militanları girip, özerklik ilan ettiler. Operasyon başlayınca da işler değişti değil mi…

**

Neyine Güveniyorsun !

Terör örgütünün uzantısı, IŞİD’e karşı elle tutulur şekilde bir tek Ayn-el Arab’ta (Kobani) zafer kazandı. Yenilgileri sayarsak kat kat fazla olur. Uçakla silah atılmasına, büyük devletlerin hava desteğine rağmen durum ortada. Sen neyine güveniyorsun?

Hele hele bu ülkeye kafa tutmak, özerklik hayallerine girmek nedir?

20. yüzyılın en güçlü donanmaları, en güçlü devletlerine ne oldu dön bak… Çanakkale’de İngiliz donanmasının haline bir bak. Kurtuluş Savaşında İtalya, Fransa, İngiltere, Ermenistan, Yunanistan onca yokluğa rağmen ne hâle düştü bir dön bak. Tarihi öğren. Sonra dön kendine bak…

Kurtuluş Savaşından önce
Cebren ve hileyley bütün kaleler zapedildi,
Bütün tershanelere girildi,
Ordular dağıtıldı,
Memleketin her köşesi bifiil işgal edildi…
Sonra ne oldu biliyor musun???
Aç, araştır.

**

 

Gelin, Kürt kökenli vatandaşların Doğu’da rahatça yaşaması için silahlarınızı alıp bu toprakları terk edin. Hastahaneleri, okulları, camileri rahat bırakın. Çocukların eğitim görmesini engellemeyin.

Bu devlet sizden güçlü. Bu millet, 3-5 eşkiya ile birbirinden ayrılmaz. Kürt kökenli vatandaşların yüzde 44’ü, neredeyse yarısı Batı’da yaşıyor. Bölemezsiniz. Yaptığınız tek şey, Doğu’da yaşan vatandaşların hayatını zehir etmek, çocukların okuldan; vatandaşların hastahane ve camilerden yararlanmasını engellemek. İnsanların evlerine zarar vermek.

TERK EDİN!

Dediğiniz gibi, Kürt kökenli vatandaşları önemsiyorsanız; sınırın dışına çıkın. İnsanların normal hayat sürmelerine izin verin..

Her şey durulmuşken özerklik ilan etmeye çalışarak, ilçelerin atına bombalar yerleştirerek, silahla ve füzeyle etrafa saldırarak bu savaşı siz başlattınız. Bunları bitirip gitmek, bu ülkeyi terk ederek; Kürt halkının gerçek temsilcileri olan milletvekillerine bu sorunu bırakma konusundaki en büyük yük size düşer. Bitirin bu savaşı ve ülkeden silahlarınızı ve militanlarınızı toplayıp gidin…

Doğu’daki vatandaşların huzuru için…