Eski blogumda yazmıştım, “bazı şeylerin” halka nasıl kabul ettirildiğini gösteriyor. Şimdi tekrar yazma ihtiyacı hissetim. Buyrun ;

– Türkiye’ye gelen yatırımlar 2 misli arttı deniyor. Fakat bu bir aldatmaca. Dünyadaki doğrudan yatırımlar 2 trilyon dolar civarındayken ; %50′si gelişmekte olan ülkelere yapılıyor. Peki Türkiye’ye gelen yatırım % kaç dersiniz ? % 0.84 ! Yani %1 bile değil.

– Kişi başı milli gelir 3 kat arttı deniyor.. Dolar bazından doğrudur. Fakat baktığımızda 3 kat yerine, 8 yılda sadece %32 artmış olduğunu görürsünüz.

– Tam bir cari açık kontrolsüzlüğü vardır. 3-4 yıl önce 1 dolarlık ithalat 0.80 dolarlık bir ihracatı karşılarken, 2011’de rakam 0.55 civarına düşmüştür.

– Cari açık konusunda dünyada 5. sıradayız ! Amerika, İngiltere, Hindistan ve Fransa’dan sonra biz varız. Bu 4 ülkede üretilenleri karşılaştırın, Türkiye elde avuçta ne varsa “yabancılara” sattı. Çok tehlikeli bir döneme giriyoruz kısacası.

– Teğet geçecek denen kriz, direkt saplandı ve ekonomi büyükme hızı eksi %4.7 oldu yani -4.7% .İşsizlik o dönemlerde %16 lara kadar çıktı (normalde %8-11 civarlarındadır).

***

AKP iktidarı; Kemal Derviş’in reformlarının meyvelerini topramıştır. İşsizlik, kayıt dışı ekonomi, vergi sistemi gibi konularda önemli değişimlerin yapılmasını sağlamıştır. Sonrasında ise AKP bu konularda birşey yapamadığı gibi ; cari açık, sıcak paranın İMKB’deki hakimiyeti, Türk şirketlerinin döviz bazlı borçları gibi konular bu iktidar döneminde zıplamıştır.

2011 yılında en çok değer kaybeden para TL olmuştur. AKP buna çözüm getiremediği gibi, işler şimdi karışmaya başladı ve AKP içinden çatlaklar başladı.

2010′da 47 milyar dolar olan cari açık, 2011′de 80 milyar dolar oldu.2012′de 49 milyar dolar oldu. Fakat cari açık, dış borç ile ters orantılıdır. Cari açık büyüyünce dış borç azalır, cari açık küçülünce dış borç artar. Hangisi azalıyorsa ; AKP o yıl on kullanarak propaganda yapar.

(Kaynak : Prof. Dr. Vefa Tarhan)

Gördüğünüz gibi; AKP sadece rakamları kullanıyor ve istediği gibi algı yaratıyor. Tıpkı “Avrupanın en büyük adliye sarayını açıyoruz demesi gibi. Ne yazık ki Avrupa’nın en büyük adliye sarayını açılması ; Türkiye’nin Avrupa’dan daha iyi hukuk sistemine sahip olması anlamına gelmez.

***

Bunun gibi nicelerini yazabilirim. Görüldüğü üzre “doğru rakamlarla yanlış algı yaratma” tekniğinde uzmanlaşmışlar.

Kategori: Genel - Politika