Herkese esenlik.

Bir insan neden sigara içer?
Sen neden hiçbir yararı olmayan kolayı içersin?

Örnekler arttırılabilir ancak sigara olayına baktığımızda; karizmatik ve güçlü insanların büyük rolünü görürüz. Örneğin Kurtlar Vadisinde Polat Alemdar’ın sigaralı sahnelerinden tut (ilk zamanlar), bir çok liderin (Atatürk dahil) sigaralı pozlarını görürsünüz. Nazi Almanyasında, sigaranın kanserle ilişkisi kanıtlandı. Bu yüzler Nazi Almanyasında toplu taşıtlarda sigara içilmiyordu. Fakat Avrupa ve Amerika’ya çok sonradan geldi bu kurallar.

Şimdi bütün bunlara ve dahasına bakacak olursak; sigaraya bir insanın neden başladığını, neden içtiğini tek bir nedende toplamak mümkün: PSİKOLOJİK! Bırakamamasının ve devamının nedeni bağımlılık olabilir ancak başlamasının nedeni kesinlikle psikolojik.

Peki durum böyleyken; bakkal ve marketlerde sigaraları nerede tutuyorlar? Kendimizden yüksekte, ulaşamayacağımız kısımlarda… Yani güçlü bir konumda.

Ulaşılmazlık

Size sık sık psikoloji ve psikolojik savaş tekniklerini buradan anlatmaya çalışıyorum.

Arkasında duvar olan, yüksekte olan daha üstün ve güçlü durumdadır. Hele sürekli orada olan bakkal amca ve  market tezgâhının olması, daha içer girer girmez sigaranın üstünlüğünü gösteriyor.

Sigarayı bırakmaya çalışan biriyseniz ve her alış veriş yaptığınızda bakkal dayının (yada market kasalarının) arında yukarıda ve ışıl ışıl duran, güzel ambalajlı(!) şeylere karşı koymak psikolojik açıdan zordur. Gerçekten zordur.

Çözüm

Bu işin ne kadar güç olduğunu uzmanlar, deney ve araştırmalarla ortaya çıkartabilir. Ben çözümü söyleyeceğim.

Sigara bölümünü “görünmez” bir yere alın. Evet tezgah altına. İstendiğinde çıkartın. Hatta satıcılara “sigara sağlığınıza zararlıdır” diyerek verme zorunluluğu getirin (gizli zabıtalar söylemeyenler çatır çatır ceza yağdırsın ilk haftalarda, sonra belirli aralıklarda kontroller yapın).

**

Devlet düzenlemeler yapıyor da, daha önce bahsetmiştim. Adalet Bakanlığını tasarlarken bile dikkat etmemişler (Amerika’dakinin aksine, ilgili konu). Yine bütün düzenlemelerde insan psikolojisini hiçe sayıyorlar yada bu düzenlemeleri yapan uzman(!) arkadaşlar o kadar uzman ki…

Böyle şeyleri nasıl gözden kaçırabiliyorsunuz anlamak mümkün değil.

Neyse biran önce düzeltmenizi dilerim.

**

Dipçe: bilgisayarım bozulduğu için, yazılara ara verdim. İstanbul’a döndüm ve emaneten bu yazıyı yazıyorum. Güzel bir iki konuyu ilerleyen günlerde bilgisayarım gelince yazacağım.

Sağlıcakla kalın.

Kategori: Genel - Politika - Teknoloji
Etiketler: , ,