İstiklâl Marşı okurken nereye bakacaksınız?

Ne yazık ki gereke üniversiteki törenlerimizde, gerek başka yerlerde kazık kadar ve bilinçli olması gereken öğrencilerin ve halkımızın bilmediğini görüyorum. Devlet bilinci olmayan toplumlar da yozlaşmaya mahkûmdur!

**

Dün DAÜ Futsal finali vardı. Filistin ve Nijerya arasında. Ondan önce Türkiye-İran vardı. Milli Marşlar falan okundu ama rezillik…

Aşağıda resimde görebileceğiniz üzere Rektörün önüne seramoni için diziliyorlar. Milli Marş okunuyor, öğrenciler Rektöre bakıp okuyor. Rektör kim ya? Ulusal lider mi, kim? Kaldı ki ulusal lider olsa dahi kişiye bakılmaz. Milli Marşıı dönüp Angela Merkel’e bakarak mı okuyacaksın? Ya da kendi liderine?

İstiklâl Marşı okunurken bayrağa bakılır! Bu, devlet ve millet geleneğidir. Yozlaşmış ya da Filistin, Suriye gibi “ülke” kavramına henüz erişememiş, ya da kaybetmiş milletlerin durumu budur; nereye bakacaklarını ve ne yapacaklarını bilemezler.

Peki Nijerya diye bir çoğunuzun küçümseyeceği adamlar ne yaptı? Bu işi gayet bilinçli şekilde yürüttü. Döndü bayrakların olduğu yere, okudular.

 

Olması gereken budur! Saygıdır. O bayraklar için hangi insanlar, kaç milyon kişi ne bedeller ödedi ve ödüyor? Türk Bayrağına bakıp sadece 1920’sini görüyorsan APTALSIN! Onda Osmanlı vardır, Selçuklu vardır hatta Göktürkler vardır. Var oğlu vardır. Yüzyıllardır göç eden milletin tarihi, örf ve adetleri vardır. Çeşitli devletler vardır. BU YÜZDEN SAYGIDIR! Geçmişe ve onların yaptıklarına. Çünkü çıtayı alıp, ileriye taşımışlar. Bugünlere, onlar sayesinde geldik. En azından bunun için, bayrağa bakılır.

**

Yanılmıyorsam Milli Güvenlik dersi ya da askeri bir komutandan (veya okuldaki beden eğitimi hocasından) hatırladığım kadarıyla; bayrağın da yıldızına bakarız.

Eğer bayrak düz değil de, sancak alemi varsa (hani çubuğa bağlı, birisi tutar) onun ucunda ay-yıldız vardır ve onun da yıldızına bakılır. Ancak bu kadar şey beklemiyorum.

Bayrağa bakın yeter!

 

Bir Diğer Konu: Elimizi Kolumuzu Nereye Koyacağız?

Filistinliler de böyle yaptı, kalbine koydu tıpkı bazı “futbolcularımızın” bunu yapması gibi. Türk milletinde elini kalbine götürüp selamlama vardır, ancak biz askeri kökenli bir milletiz ve İstiklâl Marşı okunurken hazır-ol vaziyetinde okunur. Bu yüzden okullarda “rahat, hazır-ol” denir ve sonra başlanır.

Asker, polis gibi devlet görevlileri diğer eliyle de selamını verir.

***

 

Devlet ve Millet Kültürü

Binlerce yıllık Türk milleti ve devletlerin kültürüdür bu davranışlar. Devlet ve millet olmanın bilincidir. Orta Asya zamanından bizlere ulaşan çeşitli kültürler, hukuksal olarak “yapıla-geliş” dediğimiz (teamüller) kurallar vardır.

Bunlara uymazsanız ne olur? Asimile olursunuz. Ki olduk. Oluyoruz…

“Aplikasyondan lokasyon” yapıp, “meetingleri set” edersiniz. Gerizekalı gibi ortalıkta dolanan bir millet olur. Kendi tarihini, dilini, adetlerini bilmeyen milletler ise; Türkiye’de olduğu gibi sadece ekonomik değil, politik alanda da başkalarının sömürgesi ve kuklası olur.

Devlet geleneklerine, millet olmasının getirdiği kültür ve değerlere sahip çıkın.