Yabancı ülkelerde yaşayan seçmenlere bir göz attım. İran, Katar gibi yönetimi sıkı yerlerde yaşayanlar Türkiye’de CHP’ye oy vermişken; Hollanda, Norveç gibi rahat ülkelerde yaşayanlar Türkiye’de AKP’ye oy vermiş. Gerçekten çok ilginç.

Hayatları boyunca demokratik bir ülkede, özgürce yaşayan insanlar; hayatları boyunca hiç görmedikleri, tecrübe etmedikleri veya gitmedikleri rejimleri yani şeriatı, komünizmi, faşizmi arzuluyor. Buna göre oy veriyor. Yani Avrupa’da özgürce dolaşıyorken, Avrupa’da sol partilere oy veriyorken; gelip Türkiye’de demokrasi, hukuk ve özgürlük konularında sıkıntılar yaşatan partiye oy vermenizin nedeni ne olabilir? Yada İran, Arabistan gibi dini baskının olduğu ve yönetimin din ile şekillendiği ülkelerdeki insanların CHP’ye oy vermesinin ardında ne olabilir?

Bakınız örnek;

Avrupa'da yaşayıp AKP'ye oy vermek

***

Ülke Özgürlükleri ve Birinci Çıkan Parti

Cato Instute’nin ekonomik ve demokrasi indeksi var[1]. Buradan sıralama yaptım ve Milliyet’in 1 Kasım Yurtdışı seçim sonuçlarındaki “birinci parti”yi tabloya yazacağım[2].

Neden böyle bir işe kalkıştım? Her ne kadar ülke bazında bakıp üsteki yorumu yapsam da, sıkıntılı ülkeleri ve en özgür ülkeleri değerlendirelim. Hepsini değerlendiremeyeceğim tabi ki. Sonuçları olanları alacağım ve en özgürleri ve en kısıtlı olanları alacağım.

Andıç: demokrasi indeksine göre alıyorum. Eğer ülkede seçim sandığı konulmamışsa, sonrakiyle devam ediyorum.

En Özgür Ülkeler ve Seçimlerde Birinci Çıkarttıkları Parti

ozgur ulkelerden gelen oy ve birinci parti

***

Özgür Olmayan Ülkeler ve Seçimlerde Birinci Çıkarttıkları Parti

ozgur olmayan ulkeler ve sectileri partiler

***

Üşenmedim Ortalamlarını Hesapladım

Yukarıdaki  ülkelerin bütün partiler için ortalamalarını hesapladım.

En özgür 15 ülkenin parti ortalaması şöyle;

AKP : 39,57
CHP : 24,46
MHP : 5,58
HDP : 29,04

En özgür olmayan 15 ülkenin ortalaması:

AKP : 34,6
CHP : 39,73
MHP : 8,18
HDP : 14,35

(çalıştığım excel dosyası: demokratik index ve oylar )

********

Demokrasi indeksi yüksek ülkelerde ortalama : 1-AKP, 2-HDP, 3-CHP, 4-MHP.

Demokrasi indeksi düşük ülkelerde ortalama : 1-CHP, 2-AKP, 3-HDP, 4-MHP

Tam olarak şunu söyleyebilirim; özgürlük ve demokrasi konusunda sıkıntısı olmayan ülkelerde yaşayan bu arkadaşlar; demokrasi, hukuk, özgürlük konusunda sıkıntı yaşatan AKP’ye gönül rahatlığı ile oy vermişler. Demokrasi indeksi düşük ülkelerde yaşayan vatandaşlarda dili yandığı için mi bilinmez, CHP’yi ortalamada yükseltmiş.

Bakın demokrasi indeksi düşük ve CHP’nin birinci çıktığı 15 ülke içinden;

Rusya >> Demokrasi konusunda sıkıntılı
Çin >> Demokrasi yok, komünizm var
Kuveyt >> Mutlak Monarşi
Umman >> İslami Monarşi
Katar >> Monarşi / Emirlik
Bahreyn >> Monarşi
Birleşik Arap Emirlikleri >> Monarşi
İran >> İslam Cumhuriyeti diye geçsede Teokrasi (Dine dayalı yönetim) var.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu CHP’dir. Demokrasi, özgürlük, adalet, eşitlik, insan hakları gibi konularda Türkiye’nin garantörü CHP’dir. Demokratik ortamda yaşamayan bir çok vatandaşımız, CHP’ye oy verdi bu seçimde.

Neden?

Çünkü demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün, adaletin, insan haklarının olmadığı ülkelerin ne anlama geldiğini çok iyi biliyorlar!

Türkiye’de Demokrasi ve Özgürlük

Freedom House’a göre Türkiye’de internet ve basın kısmen özgür[3] [4]. Kenya, Fas, Hindistan gibi ülkeler bile bizi geçti.

Bunun dışında seçim öncesi Koza Holding baskını[5] ve seçimden sonra Nokta Dergisine baskın[6] gibi olaylar yaşadık.

****

Bilmediğiniz sistem için neden bu kadar isteklisiniz?” adlı yazımda daha önce bu konuya değinmiştim.

Bakın dostlar; iyi yada kötü diyebileceğimiz ama daha iyileştirebileceğimiz bir ülkede yaşıyoruz. Birbirimizin inancına, siyasi düşüncesine, giyiniş tarzına ve seçimlerine saygı duymak zorundayız. Ülkede gruplar, diğer grupların yaşama ve özgürce dolaşma hakkına saygı duymuyor. Bu iç savaşa bile sürükleyebilir.

Birbirimize saygı duyduğumuz, birbirimizin özgürlüklerini kolladığımız zaman bir şeyler düzelmeye başlayacak.

Tavsiyem; tecrübe ettiğiniz ve gördüğünüz rejimi, sistemi, kültürü değiştirmek isterseniz bunu düşüncelere ve duyumlara bağlı olarak yapmayın. Günümüzde İran’a, yukarıdaki “islami ve monarşi” ülkelerine, Küba’ya, Avrupa’ya, Çin’e gidip buralardaki sistemde bir müddet yaşamayı deneyin. Gözünüzü açtığınızdan itibaren demokratik, sosyal, laik bir hukuk devletinde yaşayıp; hiç görmediğiniz halde komünizm, monarşi, faşizm, şeriat istemek mantıklı değildir, doğru değildir.

Türkiye’nin sorunları var. Demokrasi, özgürlük, hukuk, eşitlik, insan hakları ve nice alanda sorunları var. Ancak birbirimize baskı kurarak ve hakaret ederek bu sorunları aşamayız.

En önemlisi; sorumluluk almak isteyenlerce; bu halkın eğitim, kültür, bilgi seviyesi yükseltirmeli. Mümkünse ekonomik seviyesi yükseldiğinde, bahsettiğim kavramlarda gelişmeler olacak ve daha iyi bir Türkiye olacağız.