Ne mi dedik?

1- Referandumda hayır verin dedik. Evet verdiniz, AKP “evet” dedi ve şimdi Anayasa mahkemesinden tutun bir çok sorunla “kendi getirdikleri yasaların” sıkıntılarını çekiyorlar.

2- Terörle müzakere edilmez, mücadele edilir dedik. Açılım sürecinde aldıkları ağır darbeyi telafi etmeye çalışıyorlar.

3- Cumhurbaşkanını halk seçerse, yetki karmaşası çıkar dedik. Şimdi “parlamenter sistemde sorun var” diyorlar. Sorunun sistemde değil, AKP’nin algısında olduğunu söylüyoruz. Demokrasi karşıtı, güçler dengesini istemeyen, hukuk’u yönlendirmek isteyen bir zihniyet var. Başkanlık sistemi gelse yine problem çıkacak, bir kaç sene sonra böyle de olmadı diyecekler (tabi gelmeyecek).

4- Kısa vadede AKP, uzun vadede cemaat alır demiştim. Bunu bizzat ben söyledim. Gördüğümüz üzere, AKP’nin başındakiler şu an şaşkın. Cemaat zeki adamlarını kendine alıyordu, Recep Erdoğan ve tayfasının danışmanlarının arasında cemaatten adamlar vardı. Şimdi yoklar. İşler sarpa sardı değil mi? Seçimlerde %40’ı aşabilecekleri şüpheli. Gezici Araştırma Merkezi’nden Fuat Avni’ye bir çok yerde sıkıntılar dillentiriliyor ve %40 civarlarına işaret ediliyor.

**

Benim gibi insanların, muhalefetin, aydınların dediği her boka karşı çıktınız. Sonuç olarak dediğimize geldiniz ve geri vites yapmak için uğraştınız. Yani neyin sıkıntısıdır bu? Neyin derdidir? Anlayabilmiş değilim. Sonuç olarak bunun karşılığını her zaman adres gösterdiğiniz “sandıkta” alacaksınız.

Tek Başına İktidar Zorlaşıyor Ancak Azınlık Hükümeti mi Gelecek?

Binali Yıldırım bugün demiş, ancak güven oyu alabileceklerini mi sanıyorlar? Tabi ki hayır.

Bu konuda daha önce Ey Seçmen Seçimlerde Biraz Cesaret adlı gönderimde yazdığım üzere; meclise ne kadar fazla parti sokulursa, AKP’nin tek başına iktidar olma şansı o kadar düşer. Bu bağlamda CHP ve MHP’nin yanı sıra (gönlünüz varsa) HDP ama mutlak şekilde Anadolu Partisi’ni meclise sokmak gerek. Bu sayede AKP’nin tek başına iktidar olma oranı %60’lara dayanacak ve imkansız olduğu için, iş önce koalisyona gidecek; ardından adamlarını besleyemeyecekleri için siyaset tarihinden silinmeye ve sorumluların “vatan hainliği” ve “hırsızlık” ile yargılanmasına gidecektir.

**

Bu ülkeye 13 senede çok acı çektirdiniz. Ne var ne yok her şeyi sattınız. Tabi ki hesabı vereceksiniz.

Kategori: Genel - Hayat - Politika - Tarih