O iğrenç görüntüleri buradan paylaşmak istemedim. Benimde tepki gösterdiğim, bir sürü insanın tepki gösterdiği bir durum. Ancak durup düşününce: KENDİNİ MEDENİ Mİ SANIYORSUN?

BAK, DİNLE, DÜŞÜN…

Günlerdir yazı yazmak istedim, yazmadım ama yine de kendimi tutamıyorum ve yazmaya başlıyorum.

Başta söylüyorum; yapılanları asla savunmuyorum hatta bir daha söyleyeyim ki lafı oturduğu organ ile anlayanlar varsa tekrar etsin: YAPILANLARI ASLA SAVUNMUYORUM!

Çin’lier, köpek yiyecekler ve öldürmeden önce “duyduğuma göre” işkence çektiriyorlarmış. Tepkiler bu yüzden mi bilmem? Bir çok insan sabah kahvaltıda salam, sucuk, sosis yerken; akşam tavuk veya et yerken kalkıp “yahu köpek mi yenir be” diye şikayet ediyor.

Bunu söylediğimde “aynı şey mi” diyecekler. Görünen o ki Çinliler için aynı şey.

Çinliler bize göre “ilkel”, biz ise Hindulara göre ilkeliz. Değişen bir şey yok.

Sen inancına göre kurban kesiyorsun, onlar da bunu yapıyor. Var mı farklı bir olay? Kurbanı eleştirenlere senelerdir “inanç bu” demedin mi? Ateistlere senelerdir kızmadın mı? Peki Çinlilerin “inancı” ya da geleneği nedeniyle yaptıkları bu etkinliğe kızma hakkını nasıl buluyorsun kendinde?

DÜNYADA HER YIL 6 MİLYON ÇOCUK AÇLIKTAN ÖLÜYOR ancak buna bu kadar tepki göstermiyorsun.

Savaşlar yüzünden milyonlarca kişi her sene ölüyor, kadınlar ve çocuklar tecavüze uğruyor; buna tepki göstermiyorsun.

Türkiye’de, 6 ayda 145 kadın erkek terörüne kurban gitti ve buna bu kadar fazla tepki göstermiyorsun.

Olay İşkence Mi?

Kesimhanelerde neler oluyor biliyor musunuz? youtube’da detaylıca izleyebilirsiniz, buraya koymayacağım. Tavuklarda kemik olduğu için civcivleri saniyeler içinde “olduğu gibi” (kıkırdak ve iç organlarıyla) kıyma haline getiren makineler mi dersiniz yoksa hayvanlara acı çektiren kesimhaneler mi? Olay işkenceyse, Kurban Bayramı’nda hayvanı öldürmeden önce kaçmasın diye bacaklarındaki liflerini kopartan, hayvanlara elektroşok veren, kuyruklarını kıranlara ne demeli????

Göz görmeyince gönül katlanıyor mu?

Canlıları Bu Kadar Önemsiyor Musunuz?

Gerçekten canlıları bu kadar önemsiyor musunuz? İnek, koyun, tavuk söz konusu olduğunda “normal”, “yenebilir” ancak köpek olduğunda yenemez mi? Hadi buna da kabul. Canlıları çok seviyorsunuz, yaşam haklarını önemsiyorsunuz madem;

Odanıza giren sinekten ne haber?

Evinize giren fareden?

Kaç karınca öldürdünüz, kaç hamam böceği, kaç sinek, kaç fare?

**

Dünya bir bütündü. Ekosistem vardı. Hava, toprak, su bütündü. Şu an asfalt, beton olan yerlerin altında ve üstünde canlılar yaşıyordu. İnsanlar geldi; HEPSİNİ EVLERİNDEN ETTİ, ardından kendi evlerine girenleri öldürdü, soylarını kuruttukları oldu.

İNSAN; kendi dünyasını yok eden, kendi ırkını yok eden, zevk için canlı öldüren, canlı öldüren, eko sistemi bozan, sistemi mahfeden, dünyayı ısıtan, başka canlıların soylarını kurutan…. Çok zekiyiz öyle mi? Kendi düzenini, kendi sonunu hazırlayan bir ırk zeki değil APTALDIR!

Para verdiğiniz için evleriniz ve yollarınızın kullanım hakkını aldığınızı sanıyorsunuz, başka hayvanlara yaşama fırsatı vermiyorsunuz; otoyollarda hayvanları öldürüyoruz, evlerde hayvanları öldürüyoruz, kurduğumuz şehirlerle toprağa nefes aldırmayıp bütün sistemi bozuyoruz.

Söyleyin bana nasıl bir canlı dostu bunları yapar?

**

İnsan Vahşidir

Evlerinize giren sinekleri, fareleri besleyin mi diyorum? Tabi ki hayır. Bahsettiğim şey; insanoğlu vahşidir. Asırlardır, modern insandan yani 50 bin yıldan beri vahşiyiz. Savaşıyoruz, öldürüyoruz, umursamıyoruz. Bu doğamızda var. Ne kadar kitap okursak, ne kadar sanatsal işlerle uğraşırsak, ne kadar eğitim görürsek görelim; tasarlandığı gibi kanımızı emmek için odamıza gelen bir sinek gördüğümüzde sinirlerimiz oynuyor ve o’nu öldürmek için içgüdülerimiz harekete geçiyor.

İş dönüp dolaşıp şuna geliyor;

Çinlileri çok ilkel, vahşi buluyoruz.

Hindular bizi çok ilkel ve vahşi buluyor.

Bu böyle sürüp gider… Ancak işin özü; insanların bağırsakları, dişleri ve yapısı etçil değil, otçul olarak tasarlanmıştır. Zorla, pişirerek, farklı yöntemlerle ete yöneldik.

VAHŞİYİZ! Savaşların, dünyayı mahfetmemizin, başka canlıları zevk için yok etmemizin başka nedeni yok. Et yemesenizde hayatta kalabilir misiniz? Yaşayabilir misiniz? TABİ Kİ EVET! Ancak buna rağmen et yemek zevktir. İnsanların zevki için koyun, inek, keçi, köpek, tavuk, kedi ve dahası öldürülüyor. Av cabası…

İnsanlar olarak ilkel olmanın yalnızca bir adım ötesindeyiz, hepsi bu.

Üstelik etrafımızdaki her şeyi, kendi ırkımızı savaşarak öldürecek, yaşadığımız sisteme zarar verecek kadar da APTALIZ!

 

Kategori: Genel - Hayat - Tarih
Etiketler: , ,