Türkiye’de ar-ge ve üretim çok sıkıntılı. Ağır sanayide devrim için, tarım ve hayvancılıkta devrim yapmak gerek. Teknolojiyi üretime ve satışa sokmamız gerekmekte.

Bakın dün haberlerde izledim, 180 liraya kadar çıkan ıhlamura çare Bulgaristan’dan ürün getirmekmiş[1]. 50 ton ile başlayıp 200 tona çıkacakmış. Et konusunda da aynısını yapmaya çalıştılar. BU İŞ BÖYLE OLMAZ!

ÜReticiler, 35-40 liraya satıyor ıhlamuru. Dağıtıcılar, aracılar, komisyoncular yüzünden biz 180-200’e alıyoruz. Böyle yürümez. Bakın CNN Türk’te Para Dedektifi var. Burada sıkça bu konular işleniyor. Üreticiden dünyanın en pahallı mazotuna ve tohum parasına rağmen 1 liraya çıkan ürünler, markette bize 3-4 liradan satılıyor. ÜRETİCİDEN DAHA ÇOK KAZANAN DAĞITIMCILAR büyük sıkıntıdır! Üretici kazanmıyor, ancak biz pahallıya alıyoruz.

Bunu çözmenin tek bir yolu var!

Üreticiler Teknoloji İle Tanışmalı

Daha da açık söylemek gerekirse; ilk aşamada internet üzerinden satışa geçilmeli, ikinci aşamada (yatırım gerektiği için) devlet desteği ile üretimde teknoloji kullanılmalıdır! BAŞKA ÇÖZÜMÜ YOK!

Bu sayede tekstilde, beyaz eşyada olan şey; yani internet üzerinden satış tarım ve hayvancılığa da girmeli. İmkanım ve iş gücüm olsa; böyle bir şey başlatırım ve üreticilerin mağdur olmasına izin vermem. Ancak kooperatifler bunu başarabilir. Kooperatifler, üreticiyi destekler ve internet üzerinden DOĞRUDAN SATIŞLA bu işe çözüm bulunabilir. Tamamen olmasa da, kısmen.

***

Bakın durumumuz gerçekten kötü.

Çin’den : Fasulye, kayısı, kuru sarımsak
İtalya’dan : Ispanak, elma
Amerika’dan : Fındık ve badem
Güney Afrika’dan : Satsuma mandalinası
Şili’den : Üzüm ve elma
İran’dan : Karpuz ve lahana
Kostarika’dan : Kavun
İspanya’dan : Marul

getiriyoruz. Kısacası 126 ülkeden, 133 sebze ve meyve alıyoruz[2]. Bu tehlikelidir.

Kısacası sömürge ülke haline geliyoruz. AVM’lerde firmaların çoğu yabancı, yerli üreticiler zorda. Tarım ve hayvancılık Hollanda gibi ülkelerle yarışamayacak düzeyde. Oradaki hayvanlar bile Hollanda’dan getiriliyor. Bunlar çok büyük sıkıntı.

Kısacası SÖMÜRGE OLDUK! Yabancı ülkelerden ürünlerle besleniyoruz. Dikkat.

Alttaki haritada dışsatımda (ithalat) en çok hangi ülkelerden ürün geliyorsa, onun bayrağı var:

Dışsatım (ithalat) dünya haritası

Gürcistan, Azerbaycan, İran ve Türkmenistan en çok ürünü Türkiye’den alıyor hepsi bu…

Tehlikedeyiz!

Lütfen ses verin.