Senelerdir Cumhuriyet Halk Partisi muhalefet görevini üstlenmiş durumda. 1950’den itibaren muhalefet ağırlıklı görevi üstlenmiş. Buna rağmen muhalefet etme yeteneğini geliştirememiştir. Hala parti olarak değil, partinin lideri olarak muhalefet ediyor. Parti liderinin gücü ne kadar yüksekse, CHP’nin muhalefet yeteneği o kadar sivriliyor.

Deniz Baykal dönemi boyunca, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bir takım yenilikler yapılsaydı, oy oranı artar ve belki iktidar kolduğuna otururlardı. 2000’lerde internet ve modernleşme gelmeliydi. Bunca yıla rağmen hala yanlış muhalefet yapılıyor.

Ne gibi ?

Cumhurbaşkanlığı seçimi resmen hediye edildi. Sadece CHP değil; AKP’nin başı ne zaman sıkışsa ya CHP ya da MHP destek kuvvet oldu. Tezkerelerde, terörist başının istediği koşulları sağlayacak yasa tasarılarında vs.

İnsanlardan nasıl oy toplayacak?

CHP’ye oy atacak vatandaş önce CHP’nin yaptıklarına bakar. AKP’nin yaptıkları propaganda ve karalama kampanyalarıyla başedemediği için, halkın gözünde CHP’nin geçmişi karanlık. Dersim’de özürden tutun, halk arasındaki “pkk’yı bunların zihniyeti oluşturdu” propagandasına kadar her alandaki mücadelede başarısız kaldı. Çok büyük oy kaybı bu yüzden. Türkçe ezan, camilerin içine saman koyulması, hiçbirini açıklayamadı CHP !

Ben açıklayayım;

Türkçe Ezan Olayı

Asırlardır Osmanlıca ve Arap kültürüne bulanan Türk halkını, millet yapmak ve Türklüğü, Türkçe’yi öne çıkartmak için devrimler başlatıldı. Ezanın Türkçe okunmasının nedeni budur. Dinsizlikle alakası yoktur, askine ne olduğunu anla diye yapılmıştır. Osmanlı’da okuma oranı %10 bile değilken, Elmalı’lı (Muhammed) Hamdi Yazır’a “Atatürk‘ün emriyle” Türkçe kuran yazdırılmış ve Türkçe devrimi (latin alfabesi) ile %38’lere ulaşmış olan halk, dinini anlayıp, okuyabilir hale gelmiş; yani inancı konusunda da aydınlanmıştır.

Cami ve Ahır Konusu

Abartılan bir şeydir. Ahır yapılıp camiye hakaret edilmemiştir. Kurtuluş Savaşı’ndan önce Osmanlı işgalci güçlerin elindeyken, silahlar toplanıyordu. Halktaki ve ordudaki silahlar. Kurtuluş Savaşı’ndan hemen önce ve sırasında buralara konulan samanların arasına silahlar gizlenmiştir. Böylece, düşman ibadethaneye girmiyordu, girse bile imkansızlıktan saklanan samanlar diye düşünüp silahlara ulaşamıyordu. Belgeleri vardır. Cumhuriyet dönemindeki camilerin onarımı hakkında da belgeler vardır. Muharrem İnce bu konuyu halkla buluştuğunda anlatır ancak yeterli olmamış, AKP karalama kampanyasında başarısız kalmıştır.

Yerel Yönetimdeki Beceriksizlikler

Halk, oy vermek için yaptığı işe bakacak demiştim. CHP’nin iktidarda olduğu dönem karalanıyor. Peki neresi kaldı ? Yerel yönetimler.

Bakıyoruz elinde bulundurduğu yerlere ve “kale şehir”lere. Hangisi dünya kenti yapılabildi ? Kaç tanesi Türkiye’de ve Dünya’da konuşulup ödüller alabildi ? 1 tanesi. O da Eskişehir. O’da bu seçimlerde CHP’ye geçti. Ecevit DSP’sinin ürünüydü.

Bunca sene CHP’li yerel yönetim Başkanları oturup, uğraşmayıp, “izin vermiyorlar” diye oy topladı. İzmir’e metro yapılacakmış ama senelerdir AKP engelliyormuş, İzmir’e bilmem ne yapılacak ama maddi yardım yapılmıyormuş…

BAK KARDEŞİM !
Eskişehir’de tramvay engellendi, hoca savaştı Avrupa bankasından kredi çekti yaptı.
Kaldırım çalışması engellendi, yaptı.
Porsuk değişim projesi (aslında depreme dayanıklılık içindir) engellendi, savaştı, kazandı, yaptı.

Masal Şatosu, elleriyle yaptığı bal mumlarının konulduğu Bal Mumu Müzesi, büyüüükkk şehir parkları, Su Altı Akvaryumu, Bilim ve Deney Merkezi, Plaj… Say say bitmez. Altyapıdaki çipli, elektronik ve akıllı boru sisteminden Türkiye’ye ve Dünya’ya eser olan Bal Mumu Müzesi’ne kadar say say bitmeyecek işler yaptı. Engellendi, durduruldu, kanunsuz baskılarla uğraştı ama YAPTI! Demek ki isteyince yapılıyormuş. Melih Gökçek’in bile örnek aldığı, Brüksel Belediyesi’nin proje aldığı, dünyadan ödüller alan işler yaptı. Demek ki neymiş ? İstenilince yapılıyormuş ! Yada durun ben daha öğrenciyim, kibar konuşmama gerek yok : GÖTÜNÜ SIKARSAN, YAPABİLİRMİŞSİN !

**

Görebileceğimiz üzre; yerel yönetimde CHP’nin örnek belediyeciliği yok ! TKP ilk kez belediye kazandı ve ilginç işler yaptı !

Yolsuzluk Muhalefeti

Yanlış muhalefete en büyük örnek budur ! İnsanları, tartışarak kazanamazsın ! Adam zaten AKP’li. İnandığı değerleri eleştirerek, onlara saldırarak mı bu adamı kazanacaksın ? Tabi ki hayır. Anlatacaksın, yanlışları, nasıl olması gerektiğini. Defalarca, tekrar tekrar anlatacaksın.

CHP’nin yolsuzluk meselesindeki tutumu yanlış oldu. CHP’nin muhalefeti; yolsuzluğa karşı değil, “AKP’nin yolsuzluğuna” karşı gibi algılandı. AKP’ye yükleneceğine, ideal devlette yolsuzluk olmamalı diye, demokrasi yanlısı tutumu ve söylemleri defalarca tekrarlamalıydı. Zaten halk AKP’nin üzerine gidiyordu. CHP bu yüzden AKP’ye tek kelime etmemeliydi.

Diyeceğim o ki; AKP’ye karşı olan bir CHP profili çiziyor. Yani CHP, yanlışlara değil; AKP’nin yanlışlarına karşıymış gibi. Yeterince analiz etmiyor.

2002 öncesine bakınız. Ecevit, Merve Kavakçı’ya tepki göstermişti. “Halk”, başörtüsünün kamuya girmesini isterken; devlet olmaz diyordu. Bunu gören AKP, kuruluşundan kısa süre içinde; “benim türbanlı bacım” siyaseti ile oylarını topladı. Türban kamuya girdi. Ne oldu? Dünyanın sonu mu? Demokraside halkın istediğine kulak vereceksin. Eğer o zaman DSP bu sorunu çözseydi, AKP bu kadar güçlenemeyecekti.

Yani oturacaksın, milletin sorunlarını araştıracaksın, seçimde bunların üzerine gidip çözeceğini söyleyeceksin. CHP ise halkın değil; sistemin ve demokrasinin sorunlarını araştırmakla meşgul. Çok yanlış yolda çok !

Kategori: Genel - Politika