1 Kasım seçimlerinden önce, (ayın 27’sinde) Türkiye’ye geldiğimiz ve Atatürk Havalimanının fazlasıyla boş olduğunu söylemiştim.

25 Ocak’ta, geldiğimde yine boştu. Turist yok (Kiev’den gelenler falan vardı). Bugün AVM’lere bakınca, dışarı çıkınca Arapça konuşanları gördüm. Türkiye’ye bayılan ARaplar ve Suriyeliler olsa gerek.

Yaz ile birlikte turizmciler sıkıntı yaşayacak. Alışveriş yaptık, Metro’dan toplu. Miktarını söylemeyeceğim ancak bir kaç ayda bir yapılan düzenli alışverişin tam 1,5 katı. Üç aşağı beş yukarı son 3 alışveriş aynı ücretteydi. 40-50 lira değişiyordu. Bunda aynı şeyler alındı. 1,5 katı değişti! Bakın bahsettiğim miktar 30 liralık alışverişin 90 olması değil. 3-4 aylık temel ihtiyaçların alınması ve bunun 1,5 kat olması!

Asgari Ücrete Kanmayın

Anneannem ve dedemin maaşına baktık, fazla olunca sevindiler. Ben sevinmedim.

Bakın hiçbir şey, hele hele asgari ücret konuları “ben 1,300 yapıcam yok 1,500 olsun” diyerek arttırılmaz. Teknolojik yatırımlar, yeni teknikler, iyi eğitimler, üretimler olması gerek ve bunları bugün yaparsak 3-5 sene sonra ancak “ekini” toplayabiliriz.

Bunun için sadece yatırımlar değil, gerek hukuk gerek bürokratik sistem konularında değişikler yapılması gerek. Zorlayıcı ve gereksiz işleri elemek gerek vs vs…

**

Fakat öyle olmadı. Asgari ücret arttı. Ne kadar arttı?

2014’te net oran 846,
2015’te net oran 949,
2016 yılının başında 1.300

Peki ne kadar artmış ? 1,3 kat.
Peki yazın yaptığımız alışverişle, şimdiki alışveriş arasında ne kadar fark var? Yaklaşık 1,5 kat (1,47 gibi bir şey).

Ham petrol fiyatı 2008 yılında 144 doları bulmuş (varil fiyatı)[1].  2008’de ise benzin pompa fiyatı 3,21 idi[2].
Günümüzde ham petrolü varil fiyatı, 2000’lerin başında destek noktası olan 30 doların altına düşerek 27 dolarlara geldi. Peki benzin fiyatı ne kadar? İstanbul’da Opet’te 4,23 [3].

2008’de varili 144 dolar iken, benzin fiyatı 3,21 imiş.
2016’da varili 27 dolar iken, benzin fiyatı 4,25…

İlginç değil mi?

**

Ekonomik Sömürge Olduk

Daha fazlasını “Türkiye ekonomik olarak bir sömürgedir” adlı konumda bulabilirsiniz ancak;

AVM’lerdeki firmalardan kaç tanesi yerli?
Tohumlarımız GDO’lu, yani yurtdışından getiriliyor.
Et yesek, ineklerimiz Uruguay ve Hollanda’dan gelme.

Tarım ve hayvancılıkta vitamin, mineraller, tohumlar yurtdışından geliyor. Hatta seralarda yaktığın kömürler Rusya’dan gelme idi.

Götümüzdeki dona, övündüğümüz yolların üstünde giden arabalar ve kullandıkları benzine kadar dışa bağımlıyız.

FED, (Amerikan Merkez Bankası) faizleri arttırdı ve AKP iktidarı boyunca Türkiye’nin büyümesini sağlayan sıcak para yurtdışına kaçmaya başladı.
İran’ın kaldırılan ambargosu, Türkiye’ye kötü etki edecek.
Türkiye’de çatışma ve bazı demokrasi dışı hareketler sıkıntı yaratacak.

Bunların hepsi Türkiye’yi ekonomik olarak sıkıntıya sokacakken Rusya’nın ambargosu turizmi vuracak. Tam bunların üzerine Alman turistlere karşı yapılan saldırılar tüyü dikti….

Tabi dile kolay, kayıtlı 2.5 milyon Suriyeli var. Avrupa 3,5 milyar dolar vercekmiş. BM’ye göre Türkiye’nin Suriyeli mültecilere harcadığı para 8,5 milyar dolar. Rus yaptırımının “şu anki faturası” 12 milyar dolar civarında… Ne diyelim.

**

Asgari ücretin arttığı oranda (ve hatta daha fazlasıı) devlet alacak. Köprü geçişlerinden ekmeğe kadar bir sürü alanda (günlük kullanılan hizmet ve ürünlerde) kat kat vergi artışları geliyor.

Maaşlara sevinmeyin. Enflasyon, işsizlik, vergiler… Hepsi artacak. Bir kaç sene içinde ekonomik kriz gelecek (beni takip ediyorsanız 2020-2022 civarı bekliyordum). Fakat 2-3 sene bizi zorlayabilir. Maalesef bazı sıkıntılar çekeceğiz. Bu sıkıntıların aşılması için sistemsel yenilikler düşünülebilir.

Ancak nasıl parlamenter demokraside Danimarka gibi başarılı olamıyorsak,
Başkanlık sisteminde de Amerika gibi başarılı olamayız.

Dikkat edin. Aman dikkat…

Çözüm ne diyecek olursanız karışık.
Fakat kısaca; AKP’nin yaptığı temel politikaların tam tersi. Örneğin liberalizm adı altında özelleştirmeler ve dış kaynaklar çekildi. Ancak ayaklanmak için YERLİ ÜRETİM şart. Tohumdan hayvana, ilaçtan sanayiye ve enerjiy.

En basitinden Bor madenleri… Enerjii sağlayabilir. Borlu çalışan arabalar yapılabilirdi. Falan filan…

İşler karışık. Gelecek ise aydınlık değil….

Kategori: Ekonomi - Genel - Hayat - Politika
Etiketler: , ,