Ülkedeki, ilişkilerindeki, ekonomik durumunda yada çıkan göbeğindeki en büyük sorunun aynada gördüğün kişi olabileceğini hiç düşündün mü? Kişisel yanlışların kimseyi ilgilendirmiyor. İstediğin kadar sağlıksız yaşayabilirsin, sevgilin olabilir. Beni ilgilendiren şey, toplumu ve ülke geleceğini karartan tercihlerin, CAHİLLİĞİN!

Mynet’te bir haber (Milliler Survivor’ı Geçemedi), milliler olması da umrumda değil; buradaki sorun hayatını rezil etmen. 8 saat uyuyorsun, 8 saat çalışıyorsun, 1 saat yol, 1 saat yeme+içme desen; geriye 6 saat kalıyor ve Türk milleti ortalama 5 saat televizyon izliyor (günlük). Burada bir yanlı yok mu? İzlediğin şeylerin sürekli küfür, kavga, gerilim, hakaret, taciz, tecavüz gibi saçma şeyler barındıran yapımlar olması seni rahatsız etmiyor mu?

Televizyon ve beyine etkilerini siz de araştırabilirsiniz. Ancak kısaca; televizyon izlemek ve bu sırada hareket etmemek bedensel sıkıntılar yarattığı gibi beyin gelişiminde de önemli derecede etkileri var. Çocuklara televizyon izletmek büyük bir hata iken, Survivor gibi, Yaprak dökümü, Kurtar Vadisi gibi; içinde kavga, küfür, silah, şiddet, aile içi ilişkilerin barındırdığı saçma programları izletmek ve buradaki insanların örnek olarak alınmasına teşvik etmek ne kadar doğru?

Ne Yapılmalı?

Ayda en az 1 kere sosyal aktiviteye (tiyatro, opera, bale vs) gidilmeli.
Ayda en az 1 tane kitap bitirilmeli (ki bana göre ayda en az 3).
Düzenli spor yapılmalı.
Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli.

Çok zor değil!

Yeteri kadar kitap okusaydık, sosyalleşseydik, sanat ve spora çocukları teşvik etseydik;

Almanya, Japonya gibi üretirdik,
İskandinav ülkeleri gibi eğitim sistemi ve demokrasiye sahip olurduk,
Rusya gibi sanat ve spor kültürü gelişirdi.

Yanlışımız çok ve hâlâ bu yanlışa devam ediliyor. Artık yeter demenin zararı geldi.

Ülkenin bu durumda olması senin suçun. İlişkilerin, bedenin, ekonomik durumun senin suçun. Devlette de büyük suç var ancak seni doğru yola teşvik etmesi gereken devleti kontrol eden hükümeti de sen seçtin.

“Ben kitap okuyorum, sosyalim, sağlıklıyım ve ekonomik durumum iyi, benim sorunum değil” diyorsan, en büyük sorun sende. İnsanlara doğruyu anlatmadın. İnsanlara doğruyu anlatmak gerek. Dinlemiyorlar gibi bir savunmada olamaz. Çevremizdekileri değiştirmek, doğru yolu göstermek en büyük görevimizdir!

Kategori: Genel - Hayat - Politika