Türkiye bir uçurumda. Bir adım ötesi uçurum. Fakat kimse bunun farkında değil.

Otoriterleşmeye karşı demokrasi sınavı veriyoruz. Şeriata karşı çağdaşlık sınavı. Askerimize sahip çıkma sınavı! Fakat herkes muhabbetinde, geyik yapmakla meşgul ve bütün bu sıkıntılar belirli bir çevre tarafından biliniyor.

Fransızları devrime götüren “aydın” sınıf yani entellektüel sınıfın aksine; olayların farkında olanlar aydınlar değil. Aydınların ne yaptığını kimseler bilmiyor. Halkı eğitmeleri, halka doğruyu anlatmaları gerek ama ??? Millete “bakın uçurumdasınız” demeleri gerekir. Halkımız uçurumun eşiğinde ve farkında değiller. Oysa değişimin ilk adımı farkındalıktır.

**

Dünden beri bir olay internette dönüyor. Videoyu izlemedim, izleyemedim. Zaten çoğu yerden kaldırıldı. Askerlerin fotoğraflarını gördüm, paylaşmadım. Askerlerimize ve şehitlerimize borç bilirim paylaşmamayı. Saygıdır. Siz de paylaşmayın.

Fakat izleyenlerin anlatılarını dinledim.

Her Yönü Sıkıntı

Devletin bir açıklaması yok. Yakıldılar mı, yakılmadılar mı? Onlar mı, değil mi? Hiç. Devlet sessizliğe bürünmüş.

Fakat gerek Gezi Parkı olaylarından, gerek 15 Temmuz olaylarından bildiğim şekilde; AKP içindeki bir takım propaganda ekibi, sosyal medyada yazılanları toplayıp, açık uçları kapatmak ile meşgul. Bir kaç gün içinde önünüze bir senaryo gelecek. Üzerinde özenle çalışılmış bir senaryo. İktidar kendini bu senaryo ile aklayacak.

**

İnternetin kesilmesi, videoların kaldırılması gösteriyor ki; bir şeylerde doğruluk payı var. Bir şeylerden çekinme var. Bazı yalanlar ve söylemler dile getirdiler sosyal medyadan. Yok efendim onlar vatan hainiymiş, IŞİDliymiş, Türk değilmiş…

Adım adım gideyim.

1- Türk Askeri Disiplini

Türk askerinin disiplini vardı (ya da vardı). 2 askerimiz kaçırılmıştı [1] [2], ve iktidar bu olay ile ilgili üstü kapalı “bağlantı kesildi” dedi [3] [4].

Bu askerler kahveye gitmiyor. Bir operasyon içindeler ve birlikleri var. Yani komutanları ve silah arkadaşları var. Bu askerler kaçırıldıysa; bu komutanlar, silah arkadaşları ne yapıyordu? Kaçtıysa tamamen disiplinsizlik örneğidir.

Olur da Türkiye bir savaşa girerse bu disiplinsiz komutanlarla ve orduyla mı girecek? Türklerin tarihi ve kimliği askeri bir millet olmalarıyla iç içedir. Peki bu ne?

2- Vatan Hainleri, Terör Örgütü Üyeleri

Böyle söylemler var özellikle yobaz sayfalardan yayılma. Bak kardeşim bu adamlar denildiği gibi facebook’tan “IŞİD’i öven sözler” yayınladıysa; bu adamları neden askere aldınız? IŞİD bir terör örgütü, FETÖ, PYD, PKK gibi. Peki bunlara mensup adamları neden askere alıyorsunuz?

İstihbaratınız nerede? Bu adamlar başta ordu ve sonrasında ülke için tehlikeli olabilir. Bu adamları alacaksın, yargılayacaksın, suç varsa hapse atacaksın.

Yani terör örgütü üyesi gibi bir bahaneyle kıvırmak olmaz!

3- Türk Askerinin Şerefini 5 Paralık Ettiniz!

Çuval olayını biliyorsunuzdur. İktidar yüzünden, Türk askerlerinin başına ABD askerleri çuval geçirdi.

YETMEDİ, hiç öyle FETÖ’ye falan sığınmayın; Ergenekon ve Balyoz gibi saçma sapan davalarla Türk Ordusuna ve mensuplarına karşı bir kampanya başlattınız.

O da yetmedi geldiğimiz duruma bakın. Bütün dünya, Türk askeri yakıldı diyor. Türk ordusundan 2 asker kaçıyor ya da kaçırıylıyor ama tık yok. Türkiye Cumhuriyeti, 2 askerini bulamıyor. Ardından bu askerler olduğu iddia edilen kişiler canlı canlı yakılıyor.

Bulup, operasyon yapıp, sorgulayacaksın!

Haa adamlar terörist ise, bulundukları yeri tespit edeceksin ve bu 2 askerle birlikte kim varsa orayı dümdüz edip Türk askerinin bu duruma düşmesini engelleyeceksin!

PEYGAMBER OCAĞI OLAN TÜRK ORDUSUNUN ŞEREFİNİ 2 PARALIK ETMEYECEKSİN!

**

Devlet Olacaksın DEVLET!

Hepsini geçtim; polisin, askerin, devletin içine 1980’den sonra Ecevit’ten Özal’a, Mesut Yılmaz’dan Çiller’e kadar herkes FETÖ üyelerini sokmuş. Göz yummuş. AKP iktidarı “ne istedilerse vermiş” [5], Çözüm Sürecinde valilere operasyon yapmayın talimatını vermiş [6], işte o operasyonları yapmayın  talimatı yüzünden görmezden gelinen bombalar askerlerimizi şehit etmiş…

İstihbarat nerede? Bakın size Lawrence ve Gertrude’yi, Türkiye üzerinde yabancıların oynadığı oyunu burada anlatmıştım. İstihbarat, haber almada zayıf olduğu gibi; karşı istihbarat (contr-espionage) konusunda da sıkıntılı.

Ordu nerede? Bu askerler nasıl ve niye askere alındı? Bu askerlerin başındaki komutan ne iş yapıyordu? Kaçmaları ya da kaçırılmaları nasıl engellenemedi?

Türkiye Cumhuriyeti nerede? Bu askerlerin bulunması neden gecikti? Günlerce bunu söyledik sosyal medyada, milletvekilleri nerede diye sordu ama tık yok. “Bağlantı kesildi”. Bitti 2 sözcük! Her şey bu kadar kolay! O askerleri bulacaksın, operasyon yapacaksın, geri getireceksin. Eğer denildiği gibi IŞİD sempatizanı veya vatan haini ise gerekeni yapacaksın!

Türk askeri üniformasını teröristlerin elinde bu kadar rezil etmeyeceksin!

**

ASKERLER NEREDE VE NE OLDU?

Bizi korumak için canlarını vermeye hazır olan polis ve askerlerimiz, devlet memurlarımız bizim namusumuzdur. Bu asker, polis ve memurların nerede ve nasıl durumda olduğunu bileceksin devlet olarak.

Halktan biri olarak merak ediyorum. Bu insanlar nerede? 2 askere ne oldu? Yakıldılar mı yoksa yakılmadılar mı? AÇIKLAYIN KARDEŞİM! Demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi hesabını verin.

Öyle internet yavaşlatıp, videoları kaldırmakla olmaz. Videoları bulmak isteyen bulur. Siz videodakiler doğru mu değil mi onun hesabını verin.

Suriyelileri Askere Alın

İstanbul’da Suriyelileri görüyorum. Yaşları 18-25 arasında ve saçlar şekil, cepte para AVM’lerde falan dolaşıyorlar.

Türkiye’deki Suriyelilerin doğum oranı, Türk halkının doğum oranını geçti [7]. Savaştan kaçıp, Türkiye’ye gelip bok içinde yaşarken sevişmeye devam ediyorlar. Körfez Savaşı sırasında Türkiye’ye gelen 1,5 milyon Iraklı, sonradan PKK’nın altyapısına katılmıştı hatırlatırım!

**

Bu vatanı Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda biz nasıl kazandık onu da hatırlatırım. 14-15 yaşında çocukların, yaşlıların, KADINLARIN “savaşarak” kazandığını hatırlatırım. Bizim atalarımız ülkeden kaçmadı.

13 yaşında şehit olan çocuklar, kadınlarımız, yaşlılarımız, erkeklerimiz; eli silah tutuyorken ülkelerinden kaçanlar için kurmadı bu ülkeyi!

Benim askerim Suriye’de katledilsin, onlar için savaşsın diye kurmadı!

15 yaşından 60 yaşına kadar eli silah tutan kaç Suriyeli varsa; askere alın, Suriye’ye gönderin. Kendi ülkeleri için savaşsınlar! Yeter artık benim sabrım taştı!

**

Şu iki askerin olayını da çıkıp açıklayın! Oldu veya olmadı deyin.

Devlet olmanın gerekliliğini ve yükümlülüklerini yerine getirin.