Sabah 7 gibi kalktım. 2 günde, 4 dersin sınavı var. Yeterince sinir bozucu değilmiş gibi, haberlere bakayım dedim.

Okuduğum okulda bir çocuk, tartıştığı yurt odası arkadaşı tarafından “uykusunda” boğazı kesilerek öldürülmüş[1]. Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Yeri uçmağ olsun. Tartışmanın “kız meselesi” olduğu iddia ediliyor ancak çocuğun psikolojik sorunları varmış… İşin güvenlik vs tarafına hiç girmeyeceğim bu yazımda.

Yarın iki sınavım var, derslere çalışabilmek için bol kahve tükettim ve uykum geldiği halde uyuyamadığım için bu yazıyı yazmaya kara verdim.

Sadece bugün okuduğum ve öğrendiğim bilgileri size burada anlatacağım ve bazı şeyler yazacağım.

Sadece Bugün Yaşanan Kötü Olaylar

Bunlar benim sabahtan beri takip ettiğim olaylar:

  1. DAÜ’de cinayet (yukarıda verdiğim haber).
  2. Yine Kıbrıstan: iple boğazından elektrik direğine asılan hayvancağız [2].
  3. Her iki günde bir kadın, erkek terörüne kurban gidiyor ve “koruma isteyen” kadınların %73’ü erkekler tarafından öldürülüyor [3].
  4. Kütahya’da 12 yaşında çocuk elleri ve ayakları bağlı bulundu, kafası taşla ezilmiş. Yaşları 12,15,16 olan 3 çocuk gözaltına alınmış ve suçlarını itiraf etmişler. Çocukcağız boğazı kesilerek öldürülmüş [4].
  5. Engelli ve 10 yaşında olan çocuğun parasını gasp eden zanlı yakalandı. Savunması ise “ben de özürlüyüm” oldu[5]. Çocuğun söylediği bu sözleri hayatım boyunca unutmayacağım: “Tüylerim diken diken olduğu için hemen parayı verdim..”, “Eğer bir kağıt parçası için bunu yapıyorsa lanet olsun…”[6].
  6. Verdikleri selamı almadığı için gencecik üniversite öğrencisi öldürüldü. Maalesef bunu yazılı basında bulamadım ancak öğretmen annenin oğlu, boğazından bıçaklanmış. Bakkala giriyor ve orada yığılıyor. 21.11.2015 tarihli Fox TV Anahaber Bülteni’nde bulabilirsiniz.
  7. İkinci Aylan bebek olayı. Bodrum’da 4 yaşındaki kız çocuğunun ölü bedeni karaya vurdu [7].

***

Yani yukarıdakiler bile yeterken, kaynağını doğrulayamadığım için yazmadığım ; oğlunun kız arkadaşına zorla tecavüz edip yargılanan ve beraat eden 53 yaşındaki sapık haberleri falan var….

Ne demek gerekiyor? Nede denebilir?

Çocuklarımızın yaşayacağı dünyayı tahmin edebiliyor musunuz?

Eğer bir turist, bir kadın, bir çocuk; günün her saati, ülkenin her köşesinde özgürce dolaşamıyorsa, o ülkede büyük problem var demektir. Geleceği karanlık demektir.

Yani bütün bunlara karşı önereceğim projem : Vatandaşlık Okulları projemdir. İyileştirilebilir, geliştirilebilir. Kim uygulayacaksa uygulasın ancak uygulansın. Suç olmadan, psikolojik olarak rahatsız olanlar tespit edilmeli ve tedavi edilmeli. Hem hastanın hayatını kurtarmak, hem de zarar vereceği muhtemel insanların hayatını kurtarmak şarttır.

Biri Varsa Diğeri Yoktur!

İçinde ya sevgi, saygı, duygudaşlık (empati) vardır; ya da nefret, öfke, kin vardır. Seven insanın vicdanı vardır. Kadına el kaldırmaz, çocuk istismarı engellenir, hayvanlara ve doğaya zarar vermez.

Yani yazık… Geleceğimize zarar veriyoruz. Hayvanlara zarar veriyoruz. Evlatlara, dostlara, kardeşlere, sevgililere, torunlar zarar veriyoruz ve çıkıp EN ZEKİ CANLI İNSAN diyebilecek kadar da yüzsüzüz.

İyi Haberlerde Geliyor

Gökhan öğretmeni, sınıfını güzelleştiren Ahmet öğretmeni (Ahmet Naç), atandığı okulun tamir ve tadilatını yapan Yusuf Acar öğretmeni görünce tüylerim diken diken oluyor. Umut dolu oluyorum. Bu yüce insanların ve ismini duymadığımız nice geniş yürekli öğretmenlerin var olduğunu biliyorum ve çocuklarına güveniyorum…

Maalesef her gün kötü haberin gelmesini engelleyemedik. Ancak bu büyük insanların yetiştirdiği çocuklar engelleyecek…

**

Şu an sinirimi en çok bozan şey, elimde bir şeyleri değiştirecek gücümün olmaması. Sadece fikirlerim var. Geliştirmeye çalıştığım fikirlerim..

2030!
Sonrasında farklı olacak. Güvenli, huzurlu, mutlu bir gelecek için. Çocuklar için bir ülke kuracağım. Bütün bilinenleri silecek, bütün sistemleri değiştirecek bir ülke…

Ancak o zamana kadar direnin..
Umudunuzu yitirmeyin..

Emre Çetin.