Sabah 7’de kalkıp, istatistikleri kontrol ettiğimde şöyle bir şey gördüm:

**

Emre Çetin Blog’taki 549 yazı, 674.146 kişi tarafından (674 bin! tekil), 1 milyon kez görüntülenmiş.

İlk açıldığı ay, “aylık” görüntülenme sayısı 147 idi. Bu aralar 2000’lerin üzerinde olsa da ömür boyu ortalamaya vurunca 1.500 gibi bir ortalama elde ediyoruz (günlük).

Sıradaki eşik, 1 milyon tekil kişi tarafından ziyaret edilme ki onun için 1 yıl kadar var sanıyorum. Belki daha uzun bile olabilir fakat Türkiye’de her 80 kişinin 1 tanesi blogu ziyaret etmiş olacak. Ya politika, ya minimalizm, ya zen ya da teknoloji konularıyla ilgili. Gluten vs gibi farklı konular da olabilir.

 

Biraz İstatistik

En çok okunan/görüntülenen yazı (ki Google görsellerin de katkısı var), sırasıyla:

Göktürk – Orhun Abecesi (Alfabesi) Nedir?

2017-2018 Türk Ekonomik Krizi

2002’den 2015’e Türkiye’nin Ekonomisi

Videolog (Vlog) Nedir? Nasıl Çekilir? Örnekleri

Arap Sevicisi Osmanlıcılara Öğretemediğimiz Türk Tarihi

Ekonomik Sistemler ve Farkları (Kapitalizm, Sosyalizm, Kolektif Kapitalizm)

Minimalizm Nedir ve Nasıl Minimalist Olunur? (Hayatın Her An’ında Minimalist Yaşam)

Bilgisayarınızın Yazı Dili GökTürkçe Olsun

Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası (Robert Greene)

Naziler ve Hitler Hakkında Az Bilinenler (ve Bilinmeyenler)

**

 

Google Analytics’e göre,

Oturumların %14’ü kalıcı ziyaretçiler. Geri kalan yeni ziyaretçi (yaşam boyu)

Ziyaretçilerin %90’ı Türkiye’den. (Almanya, Amerika, Rusya, Kıbrıs, İngiltere takipte)

Şehir olarak %31 gibi bir büyüklüğü elinde tutan İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Konya, Mersin, Gaziantep izliyor (Eskişehir’li hemşehrilerime dargınım dostlar!)

İşletim sistemleri dağılımı : Andorid (%42,83), Windows (%31,20), iOs (%22,77), Machintosh (%2,12)

İnternette ise TTnet farklı isimlerde verdiğinden mi bilmiyorum ama sırasıyla: Turktelekom, Vodafone, Avea, TTnet, Superonline, Turksat gibi gitmiş.

Hangi cihazlardan bağlanılmış: Mobil (%63,7), masaüstü/dizüstü (%33,66) ve tablet (%2)

Mobil cihazlarda ise sıralama şöyle: Apple iPhone (%25,38), iPhone 6 (%2), Samsung Note 4 (%1,88), Galaxy J7 (%1,87), LG D855 G3 (%1,8), iPhone 6S (%1,7), Galaxy S 4 (%1,65), iPad (%1,59), Note 5 (%1,57) oranında gidiyor. Apple iPhone niye yazılmış bilmiyorum eski modeller için mi böyle belirlenmiş acaba?

**

Takipçilerin yaş ve cinsiyet dağılımı şöyle:

 

Son 12 haftada, her hafta gelenlerin sayısı %0,07.
Kitle şöyle devam ediyor:

İlk hafta: 1,54 (yüzde)
2. hafta: 0,38
3. hafta: 0,40
4. hafta: 0,35
5. hafta: 0,28
6. hafta: 0,24
7. hafta: 0,26
8. hafta: 0,17
9. hafta: 0,17
10. hafta: 0,21
11. hafta: 0,14
12. hafta: 0,07 (malum bugün Pazartesi)

**

 

WordPress ve Google arasında bir tutarsızlık var. Google diyor ki sitene 782 bin kişi geldi, 764 bin değil ve sayfa görüntülenme 1 milyon değil, 1,1 milyon.

WordPress ve Jetpack uygulaması sık sık sorun çıkartıyordu host yüzünden. Google’ın daha doğru olması muhtemel ama neyse..

**

Görebileceğiniz üzere neredeyse 2 bin kişi, siteye 200’den fazla gelmiş. Benim için önemli olan siteye tekrar dönüşü yakalamak, 1 oturumu değil. Haliyle 25’ten fazla kez gelen insanları alacak olursak; 9 bin kişi eder ki benim için gerçek takibi sayısı 9 bin kişidir. Bu insanlar neden twitter’daki Emre Çetin Blog hesabını takip etmiyor??? https://twitter.com/emrecetinblog

 

 

Bu görsele baktığımızda, 3 dakikadan fazla (180 saniye) kalanların sayısının 66.500 kişi olduğunu göreceksiniz toplamda. Hele hele 1.800’den fazla kalanlar var ki onlar 3-4 saatte yazdığım yazıları oturup okumuş demektir, yarım saatten fazla kalanlar demek bu 1801+ ve teşekkürler. Hedefim bu insanlar zaten. 0-10 saniye ise genelde Google görsellerden gelenler. Göktürkçe, OHAL gibi görselleri almak için ki bu görselleri (kendi yaptıklarımı) büyük haber sitelerinde gördüm.

**

Gelenlerin %65,5’i arama motorlarından, %16,3’ü sosyal medyadan ve %13,1’i direkt olarak yani “emrecetinblog.com” yazarak gelmiş. Kaldı ki bizim milletimiz Google’a “emre çetin blog” ve/veya “emrecetinblog.com” yazdığını düşünürsek bile; siteyi bilen ve sürekli takip edenlerin sayısı güzel.

 

Sonuç Olarak

Bildiklerimi, öğrendiklerimi, gördüklerimi anlatmak istedim. Çünkü benden uzman akademisyenler ve çalışanların, HALKI BİLİNÇLENDİRMEYE zamanı yok. Bilinçlendirmek için ekranlara çıkanlar ise bir sürü terim konuşarak, “ben çok bilgiliyim” mesajı veriyor iyi hoş ama izleyen adam ne anlayacak?

Ben ise 3 yıl önce, herkesin anlayabileceği şekilde siyaset bilimini açıklamak için yola çıktım. Bu ne demek? Uzman değilim, fakat 12 yıldan fazla süredir politikayla ilgilenen ve bu işin bölümünü okuyan biri olarak; “herkesin anlayabileceği şekilde” politik yazılar yazmak için başladım. Haliyle 3 yılda ben de geliştim (ki yazı yazabileceğimi düşünmezdim, görünen o ki yazabiliyormuşum) ve ilerleyerek devam etti. Akademisyenlerden işçilere, profesörlerden ortaokul mezunlarına kadar çok farklı kategoriden takipçilerim var. Gelen maillerden anlayabileceğimiz şekilde; her türlü politik görüşten de insan takip ediyor. Bu, başarıdır.

Bir öğrenci olarak blogu yazıyorum. Arkamda hiçbir kurum kuruluş yok, haliyle reklam gibi bir durum yok. Sitede reklam bile yok hatta. Üstelik politik bir blog yazıyorum ki ülkede “herkesin çok iyi bildiği” ve bu yüzden araştırmak zorunda hissetmediği bir BİLİM DALI. Gerçi çok akademik falan yazmıyorum ancak bütün o kavramları elimden geldiğince sadeleştirmeye ve kaynak göstererek vermeye çalışıyorum.

Bununla birlikte 550 yazı oldu ve en kısası için bile 2 saat kadar zaman harcıyorum ki ortalama 3-4 saat oluyor. Çarpınca, emeğe ulaşacaksınız. Fakat gördüğümüz gibi binlerce kişi de oturup bu yazıları okumuş. Görüntülenme sayısı vs’den çok tekrar gelen ve sitede kalanların sayısını umursuyorum. Yine de 1 milyon görüntülenmeyi geçmişiz. Bu güzel bir şey.

Önümüzdeki eşik, 1 milyon tekil insanı karşılamak. Bu ne demek olacak? Türkiye’deki 80 milyon kişiden 1 milyonu yani 8’de 1’i öyle veya böyle bloga gelmiş olacak. Ekonomi, politika, gluten, minimalizm, zen, vlog, programlama… İşte bu konularda Google’a gör 750 bin, sık sık kesintiye uğrayan Jetpack’e göre 674 bin kişideyiz şimdilik. 1 yıl içinde 1 milyonu yakalamamız mümkün.

Tüm takipçilerimize teşekkür ediyorum.

Emre Çetin

Kategori: Genel