Change.org kampanyasını doldurarak, 35.000 hepatit-c hastasının eski sağlığına kavuşması için başlatılan bu kampanyayı destekleyebilirsiniz.

Sadece Türkiye’deki 35.000 “KAYITLI” hasta! Vakıflar ve araştırmalar, HASTALIĞINI BİLMEDEN yaşayanların sayısının yaklaşık 500.000 (beş yüz bin) olduğunu gösteriyor.

Gittiğin dişçiden, berberden, kan alınırken yapılabilecek bir hatadan kaynaklı olarak “SEN” de bu hastalığa yakalanabilirsin. Ailene, sevdiklerine, arkadaşlarına bulaştırabilirsin veya onlardan sana bulaşabilir. Uzun seneler boyunca hastalığının farkında olmayabilirsin.

Bu hastalığın tedavisi var. Fakat dünyada bu tedavi kullanılırken, Türkiye’de bürokratik işlemler ve politika üstü olması gereken sağlık alanına politik yaklaşmaları nedeniyle tedavi yöntemleri SGK tarafından desteklenmiyor. Yüz bini bulan tedavi masrafını, hastaların karşılaması zor. Tekrar söylüyorum, SGK karşılamıyor!

**

Gerekçesi Tasarruf

SGK’nın gerekçesi, tasarruf etmek. Yeni kuşak antiviral ilaçların bir kutusu 40 bin tl, tam kür için 3 kutu gerekiyor. Toplam gider: 120 bin tl.

Her 100 hastanın 85’i bu hastalığı hayat boyu taşımak zorunda bırakılıyor. Her 85 hastanın ise, 17’si siroza yakalanıyor ve bu 17 hastanın 5’i kanserden ölüyor. ÜLKEMİZDE, her yıl “HEPATİT-C’ye bağlı” olarak 10n bin kişi kanser ve siroz nedeniyle ölüyor.

3 Kutu İlaçla Sağlıklı Günler

SGK, bu tedaviyi geri ödeme kapsamına alırsa, her yıl 10 bin kişinin sevdikleriyle birlikte ailesini yaşamasına, on binlerce hastanın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilir.

bu ilaçları pahallı bulan SGK, hastaların siroz nedeniyle karaciğer kanserine yakalandığı evrede olaya dahil olup; kanser tedavilerini ödemek zorunda kalıyor. Karaciğer naklinde (sadece naklinde) 110 bin tl ve hastanın yaşadığı her yıl boyunca 20 bin tl; karaciğer kanserinde ise, toplamda 150 bin tl harcama yapması trajikomik olduğu kadar, insanların sağlığını hiçe saymaktır.

**

Siyaset Üstü Bir Uzlaşma Sağlanmalı!

Sağlık alanı gibi bir alanda siyaset üstü bir çabayla sorunlar giderilmeli; hastalıkların (bütün hepsinin) erken teşhisi, erken tedavisi için gerekenler yapılmalıdır. Partilerin ve temsilcilerinin bir araya gelerek, uzmanlarla konuşarak, mümkün olan en fazla verimi almak için masa başına oturmaları ve sorunları çözmeleri gerekmektedir.

Hepatit-C #TedaviEdilebilir

Hepatit-c tedavisi, dünyada mevcut. Türkiye’de, yasal ve bürokratik engellerin önü açılarak biran önce hastaların tedaviye uğraşması sağlanabilir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi, hepatit-c’de de, erken teşhis ve tedavi ile; sonradan harcanağından daha az para harcanır ve daha önemlisi, hastalar sevdikleriyle birlikte uzunca seneler yaşayabilir.

Bir imza ile, on binlerce hastaya destek olsun.
Sağlıkta siyaset üstü uzlaşmaya yardımcı olun,
Hastaları, sevdiklerinden ayırmayın.

İmzalamak için : change.org