Yeni Osmanlıcılara geleceğim de iki çift komünistlere lafım var. Sonra devam edeceğim.

Türkiye Cumhuriyeti demokrasiye geçiş sürecinde ve liberâl ekonomide. Siz de yıllardır bu sistemle yaşıyorsunuz. Bazılarını 1-2 ülkeye bir kaç günlüğüne gitti yada gitmedi.

Nasıl olur da ben “komünizm istiyorum”, “ben Ermeniyim”, şeriat, Osmanlı falan diyebiliyorsunuz?

Komünist ülkeleri ve eskiden komünizmi yaşamış insanları dinledin mi?
Ermenistan’a gittin mi, Ermenilerle konuştun mu?
Yani bu kadar keskin hatlara nasıl sahip olabiliyorsunuz?

Tecrübe ettiğiniz tek rejim, tek ekonomik sistem bu.
Okuyorum mu diyorsun ?
Yeterince değil.
Komünizmde “herkes eşit” diyorlar, onu okuyorsun.
Ancak siyaset biliminde (yaklaşık Türkçe) “elit kesim” teorisini bilmiyorsun.
Yada iron law of oligarchy yani takımerkinin (TDK-oligarşi) demir yasası nedir bilmiyorsun. Şu demek; ne olursa olsun, her şart altında bir kesim, her şeyi etkiler.

Buradaki olay komünizme, faşizme vs karşı çıkma değildir.

Rusya’da çarlık döneminde köylülerin evi dahi olamıyordu. Çok zordular, sürekli işçilerdi. Böyle bir ülkede komünizmin ve eşitliğin çıkması süpriz değildir. Ancak Türkiye’de işe yarar mı ? ASLA! Çünkü kültür ve geçmiş buna müsade etmez.

Kaldı ki size siyaset bilmiyle anlatayım ; komünist devrimde ekonomik sistem değişmeli ve sınıf olmalıdır.

Ancak Rus ve Çin komünist devrimlerinde “Marks’ın teorisine göre” tam devrim gerçekleşmemiştir. Çin’de sınıf, Rusya’da ekonomik sistem (kapitalizm >> komünizm) değişmemiştir.

Yeni (neo) Osmanlıcılar

Yeni-Osmanlıcılar örneği;

Osman Yavuz, neo (yeni) Osmanlı

Böyle şeylerle gaza geliyorlar. Sonra metroda şöyle giyiniyorlar;

Metro ve tramvayda Osmanlı kıyafetleri ile dolaşıyorlar

Şimdi birader, yukarıdaki kıyafetler padişah ve vezirlere falan aittir. Yani Osmanlı’da köylülerin böyle giyneyeceğini düşnmüyorum (zaten kaftan, kavuk falan giyip altına New Balance ayakkabı giymek!?).

Muhtemelen bu iki kişi olsa olsa işçi, köylü falan olacak. Bakan olacak halleri yok. Osmanlıda köylü ve işçi diye araştırdığımızda şöyle resimler geliyor;

Osmanlı İncir İşçileri (İzmir)

4 senede 30 cephede savaşan köylülerimize bakalım (Atatürk ile birlikteler)

Atatürk ve Köylüler

Gelin öğrencileri göstereyim;

Osmanlı'da Kadavra Dersi ve Öğrenciler

Kimse kusura bakmasın ama ben metrodaki tiplere benzeyenleri göremedim bu resimlerde. Zaten saraylı ve üst sınıf değilsen öyle de olamayacağını düşünüyorum.

Kısacası alt sınıfın bu yeni (neo) Osmanlı özentiliği nedir be arkadaş ? Aklıma George Orwell’in (1984) romanından bir söz geldi;

3 sınıf vardır : üst sınıf, orta sınıf ve alt sınıf. Orta sınıf ne zaman üst sınıfın yerini almak istese, alt sınıf ile birleşir; devrim yapar ve ardından kendileri üst sınıf olur. Geriye kalanlar zamanla orta ve alt sınıfı oluşturur.

Bu yeni Osmanlı falan nedir? Şeriat, idam falan nedir? Boş hayaller. Gerçekleşemez anlamında değil, gerçekleşse de bir netice alınamayacak; Türkiye’yi geri götürecek ve Sevr’e sürükleyecek hayallerdir. Türkiye’de idam varken kaç kişi tecavüzden, adam öldürmekten idam edildi? Kaç kişi politikadan?

Osmanlıcıların İran’a, Arabistan’a gidip yaşaması gerek. Tabi Araplara bakın, zenginliklerine aldanıp güzelmiş demeyin. Ya da İran’lıların kültürüne, geçmişine ve milliyetçiliklerine aldanıp güzel demeyin.

Hoş siz gitseniz bile anlamayacaksınız. Boş yaşıyorsunuz… Son resimle yazımı sonlandırıyorum. Ne desem anlatamayacağım çünkü size.

Gerçek ve sahte Osmanlı torunları Gerçek ve sahte Osmanlı torunları Gerçek ve sahte Osmanlı torunları

 

ALLAH SİZE AKIL FİKİR VERSİN diyeceğim ama bu saatten sonra çok geç sanırım.