Putin, Batı medyası tarafından sürekli “kötü adam” olarak gösterilmeye çalışıyor. Peki neden?

Cevabı fazla dolandırmaya gerek yok, Batının planlarını bozduğu için. Gerçekleri söylediği için.

Suriye’de meşru bir güç var, tek bir meşru güç : SURİYE ORDUSU! Bizim yandaş medya ne kadarda “Esad yanlısı güçler” diyerek, Esad’ın gücünü devlet gücünden ayrıymış gibi göstermeye çalışsada ESAD GÜÇLERİ DENEN GÜÇLER DEVLETTİR! Suriye hükümetidir! Birleşmiş Milletlerde temsilcisi olan yasal güçtür!

Şimdi bir izleti (video) izleyelim ve Putin’in dediklerine bakalım:

Dediklerini aktarıyorum:

– Suriye’deki meşru hükümeti destekliyoruz.
– Suriye’deki kriz, etkili hükümet yapılarını güçlendirerek ve onlara terörizm ile mücadele ederek çözülür.
– Bunun yanında meşru hükümeti reform yapmaya ve rasyonal muhalefet ile olumlu diyaloğa girmeye teşvik etmek gerekli dedi (bknz : Viyana toplantısı)
– Hem Esad hem diğer ülkedeki partnerlerimizle çalışmalarımızı yoğunlaştırmayı düşünüyoruz.
– Suriye’de “talep üzerine” askeri ve teknik destekte bulunuyoruz.
– ABD tarafından (ve Türkiye) eğitilen muhalifler IŞİD’e katıldı.
– ABD’nin ve AB’nin teröristlere yardım sağlaması yasal değil!

Hangisi yalan? Hangisi yanlış?

G20’de “IŞİD’e destek veren ülkeler var ve bazıları G20 içinde bulunuyor” demişti. ABD’de senatörler bile bunu söylemeye başladı ve açık açık Türkiye, Suudi Arabistan demeye başladılar[1].

Türkiye ve Batı, Esad’ı devirmek istedi. Ancak Rusya, Suriye’nin isteği üzerine bölgeye giderek teröristlerle savaştı. Bakın Batı burada “teröristlere” silah yardımı yapıyor. Dolaylı yada doğrudan.

Öncelikle Suriye’de başlayan şey iç savaş idi. KİMSE İÇİŞLERE KARIŞAMAZ! Ancak Esad’ı yıkmak isteyenler, farklı şekilde hareket etti ve Suriye’nin içişlerine karıştı. Bunun sonucunda Suriye’deki devlet zayıfladı. Devlet zayıflayınca gücü zayıfladı ve boşluğu terör örgütleri doldurdu ki IŞİD… Çeşitli ülkeler IŞİD’i destekliyor.

Terör örgütünü desteklemek nedir? Bunun sonuçları ağır olur. İlgili kişiler ileride yargılanacak.

***

Esad, Çin televizyonuna konuştu ve şunları söyledi[2]:

Rusya yaklaşık iki ay önce operasyonlara başladığında Amerikan ittifakı olarak adlandırılan güçler teröristlere karşı bir yıldır operasyon düzenliyordu. Ancak sonuç olarak teröristler daha da güçlendi ve geniş alanlara yayıldı. Rus hava operasyonlarının ardından ise birçok terörist Türkiye’ye oradan da Avrupa ya da başka devletlere kaçtı.

**

Kısaca diyor ki, “ABD’nin ve koalisyon güçlerinin 1 senede yapamadığını, Rusya 2 ayda yaptı”… DOĞRU MU?

Diğer Arap Baharı ülkelerinde tıkır tıkır yaptıklarını, Suriye’de yapamadılar. Rusya karşılarına çıktı. Rusya’yı severler mi? Tabi ki sevmezler…

Suriye’de bazı örgütler silahlandırıldı, destek sağlandı ve Esad’ı devirmek gibi kanlı ve yasadışı planlara başvurdular. Şimdi Rusya, İran ve Esad’ın karşılık vermesiyle birlikte lütfen “katliam var, masumlar ölüyor” diye bağrınmayın.

Orada devlet gücü zayıflarken, terör örgütleri yükselişe geçti. On binlerce insanı acımadan öldürdüler, köleleştirdiler, tecavüz ettiler… Milyonlarca insan evinden oldu, Akdeniz’de ve Ege’de boğuldu. Bunun sorumluları bellidir.

Esad’ın demokratik olmadığını söyleyebilirsin. Ancak meşrudur. Esad’ı reformlara zorlayabilirdin. Bunun yerine Esad’ı devirmeye kalkmak düpedüz teröre destek vermektir.

Bunların sonuçları hem masum insanlar için, hem de teröre destek verenler için ağır olacaktır.

Kategori: Genel - Hayat - Politika