Neden Apple? Sorusuna verilecek yüzlerce, binlerce cevap bulunabilir belki.

Minimalist tasarımı, kullanım kolaylığı, kendi donanımı için yazılım yazmasıyla kararlı yapısı gibi bir çok şey söyleyebilirim. Fakat iOs 11 ve iPhone X ile işler biraz farklılaşmaya başladı.

Beni tanımayanlar için; hayatıma yön veren 2 insan vardır. Bire bir tanışmışlığım yok fakat bu insanlar hakkında sabah ne yediklerinden tutun karakter yapılarına kadar her şeyi ince şekilde öğrenmeye çalıştım ve çoğu hayranından daha fazla bilgi sahibiyim. Kim bunlar? Steve Jobs yaşam tarzında ve Putin ise politikada…

Steve Jobs sayesinde büyük düşünmeyi, mükemmelliği, Zen’i, minimalizmi, toplum kurallarını dinlememeyi öğrendim. Steve Jobs’un hayatı, fikirleri, sözleri, yaptıkları; fikirlerimi, davranışlarımı ve geleceğimi değiştirdi. Bu iki insan, hayatımı tamamıyla değiştirdi. Bu yüzden Apple’ın yeri de ayrıydı bende. Çünkü Steve Jobs’un Apple’ıydı…

 

Steve Jobs’un Apple’ı Bitti

Steve Jobs, Samsung’un aksine koca koca ekranı sevmiyordu. iPad Mini’yi de istemiyordu (ki iPad Mini’yi seviyorum nedenini anlamadım ama büyük ekranı hâlâ sevmiyorum). iPhone, büyük ekran haline geldikten sonra kopmanın başladığını hissettim. Fakat daha yapısal olarak tamamen çözülmemişti.

Eğer iPhone SE çıkmasaydı, bir daha Apple telefon almayacaktım (ki hâlâ iPhone 5S var, bozulana kadar kullanacağım). 6-7 ve plus modellerini sevmiyorum. Annemde 6S Plus var. Çok kabalar ancak annem rahat görüyor. İyi idi.. iOs 11 ile değişti, ona da geleceğim.

**

Steve Jobs’un pazarlamacılar ile ilgili bir sözü vardır, Apple’da da gördüğü (sıkıntılı zamanlarda) sorunu şöyle anlatır;

Şirketler iyice büyüdükten bir süre sonra, onları esas büyük yapan ‘içerik yaratıcıların’dan yavaş yavaş arınmaya başlarlar. Çünkü şirket büyüdükten sonra, daha büyümesinin yolu, satış ve pazarlamadan geçer. Bu yüzden satış ve pazarlamada iyi olan elemanlar şirket içinde bir süre sonra yükselmeye başlıyorlar çünkü geliri getiren elemanlar, satış ve pazarlama bölümleri gibi görülür.

Oysa satış ve pazarlamacıların bir temel eksiği vardır; o da üretilen ürünle ilgili esasen hiçbir şey bilmezler.

Ürünün içeriğini, ne olduğunu, niye öyle olduğunu bilmezler, çünkü o içeriği onlar yaratmazlar. Sadece satışını ve pazarlamasını yaparlar ve onu iyi yaptıkça dev şirketlerin tepe noktalarını ele geçirirler. Bir süre sonra dev şirketlerde gerçek üreticiler, içerik yaratanlar devre dışı kalırlar.

Şirketler gelir getiriyor gözüken satış ve pazarlama elemanlarının fiili egemenliği altına girer. Bu durum IBM’in en büyük hatasıydı… Biz APPLE’da o zamanlar yarattığımız içerikle kendimizden kat kat büyük şirketi alt etmeyi başardık…

Bunu kırmak için Apple’da bir ürünün tasarlanması vs gibi her durumda; bütün bölüm yöneticileri bir araya gelirdi. iPod’un çok bilinen dönen tekerleği fikri yanlış hatırlamıyorsam pazarlama bölümünün başkanı tarafından ortaya sürülmüştü.

Ayrıca pazarlama kampanyalarında, ürünün farklı özelliklerini daha iyi vurgulayabilirler çünkü başından sonuna kadar bütün aşamalarını biliyor olurlardı….

**

Tim Cook.
Pazarlamacı.
Steve Jobs’un Apple’ı aynı sıkıntıya, yani pazarlamacı işgaline mi düşüyor?

Samsung büyük ekran pazarını gördü, Apple’da buraya atlamaya çalıştı. Yine pazarlama nedeniyle mi?
Ya da donanımı güçlüyken bu kadar berbat yazılım (iOs 11) ve ne idüğü belirsiz, köklerinden uzak iPhone X’te bir pazarlama isteğinin sonucu mu?

Çünkü Samsung kenarları olmayan telefon çıkartmış, başka telefonlar da izlemiş ve Apple’dan beklenti var. Bunun bir sonucu muydu?

 

iPhone X Rezaleti

Bir şeyi herkesin beğenmesinin ya da herkesin nefret etmesinin imkanı yok. Beğenenler elbette olacaktır. Fakat Steve Jobs hayata geri dönse, bu asimetrik “şey” için gerçekten birilerini fena haşlardı.

Detayına girmeyeceğim fakat telefonu yan tuttuğunuzda uygulamanın solu ve sağı sıkıntılar içeriyor. Örneğin sadece şu izletiye bakıp, ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

 

**

Apple diyor ki, sağı ve soluna siyah koyup kapatmayın. Ee? Bu saçmalık nedir?

Steve Jobs ve Kaydırma Çubuğu

Mac Os X tasarlanırken, kaydırma çubuğu Steve Jobs’un tam istediği gibi değildi. Yazılımcılar bunun için tam 6 ay uğraştı. Ya da hesap makinesi tasarlanırken, hiçbirini beğenmiyordu. Sonunda bundan sorumlu olan kişi, Steve Jobs için hesap makinesi tasarım kiti yaptı ve Steve Jobs, üzerinde biraz uğraşınca yıllarca değişmeden kalacak tasarım ortaya çıkmış oldu.

Yani böyle şeylerle uğraşan ve takıntılı olan Steve Jobs’un Apple’ı iPhone X gibi bir sıkıntıyı yapmazdı. En büyük rahatsızlık, ekranın iki lobunun olması.

Bitmedi! Tuş Ne Oldu?

iPhone’un karakteristiği, diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ekranın önünde yuvarlak bir tuş olmasıydı. Bu Apple iPhone’un genetiğidir, temelidir. Ekranın üstünü rezil etmekle kalmadılar, altındaki “Home” tuşunu da çıkartıp attılar.

Blackberry-vari bir ekran hareketleri özelliği getirdiler. Rezillik.

Ferrari’nin atını kaldırmak gibi, Windows’un “başlangıç menüsünü” kaldırıp sonra olmayınca geri koyması gibi. Saçmalıktan başka bir şey değil benim için.

Yani ekran büyütülecekse bile, özel bir tuş ile ya da benzeri bir şey ile ekranda tuş bölümü en azından güç uygulandığında titreşim üreten kitiyle hissiyat verip; tuş varmış gibi görüntülenebilirdi. Biraz çıkıntı, 3 boyutlu dokunma özelliği (zaten var olan), ve titreşim kiti… Bunu yapabilirdi. Ancak hayır, tamamen bitirdiler.

TEBRİKLER!

Eğer iPhone SE modelini geliştirmezlerse, iPhone benim için tarihe karışacak.

 

Alışkanlıklar

Günde kaç kere telefonu açıyorum bilemiyorum ancak iPhone’un “kaydırarak” açma olayından vazgeçip, tuşa basarak açma olayına geçmesi benim alışacağım anlamına gelmedi. Ki Apple, teknoloji ile arası çok iyi olmayan insanlar için bire birdir. Kullanım kolaylığı bir artıdır.

Fakat 17 yıldır bilgisayar, programlama, tasarım ile uğraşan ve teknolojiyi yakından takip eden biri olarak ben bile açmak için bazen ekranı sağa çekiyorum. Düşünün…

Bu yetmedi, bildirim ekranını değiştirdiler iOs 11 ile. Şimdi uygulamaları açmak bile karıştı. Yana çekip açarken “open” yazısı çıkıyor ve daha yavaş açılıyor. Yıllardır böyle açıyorduk ekran kilitliyken. Şimdi ise üstüne basabiliyorsunuz. Daha hızlı ama alışkanlık diyorum işte bunu da değiştirdiler.

Hepsinin ötesinde ekranın üzerinde bir şeyler olması acayip rahatsız ediyor beni. Ne yaptılar peki? Bildirimler direkt ekranda. Ekranı temizlemek için uğraşıyorsunuz.

Yani bu kadar fazla değişikliği yapmanın amacı nedir? Microsoft gibi kökten ve saçma değişiklikler yapıp vazgeçecek misiniz yoksa bu işin ne büyük sıkıntılar doğuracağını (böyle giderse) 3 yıl içinde sıkıntılar çekmeye başlayınca mı öğreneceksiniz?

Bazı şeyler alışkanlıktır. Apple, gelenekselcidir. MacOs’un tasarımlarında nasıl bir şeyleri kolay kolay değiştirmiyorlarsa, iOs’un tasarımında bazı fonksiyonları da oyuncağa çevirmemek gerekirdi.

Yazık…

 

iOs 11’e Ne Demeli?

Öncelikle iOs 11 çok yavaş. Kamera iOs 10’da şak diye açılıyordu. Şimdi iki saat bekliyorsunuz. Sanki elimde iPhone 6S değil, iPhone 4S var gibi. Uygulamarın gelmesi yavaş. Rehbere basıyorsunuz, bir kaç saniye sonra açılıyor.

İşin özü; iOs 11 performans açısından rezalet. iPhone 8 için çok iyi donanımı var deniliyor. Ee? En rezil iOs sürümlerinden birisini üretmeyi başarmışlar. Bu şartlar altında iyi donanım olsa ne olacak? Ya da bu iğrenç sürümleri devam ettireceğiz, en azından donanımı yüksek tutup kurtaralım mantığını mı benimsediler bilemiyorum!

Ek: Kontrol panelinden bluetooth ve wiki kapatırsanız tam olarak kapanmıyor! Ayarlar bölümüne gidip kapatmanız gerek. Şarj emiliyor. Bu salak özelliği getiren Apple tasarımcıları, Steve Jobs’un Apple’ın da bir dakika bile kalamazdı. Şimdi neden bu kadar rezil bir şirket haline dönüşmeye başladı? Bu nedir ya?

 

iOs 11’in İğrenç Tasarım Sorunları

Annem, rahat görmek için karakterleri falan büyük kullanıyor. iPhone 6S Plus modelinde karakterler düzgün ancak aralarındaki boşluklar falan rezalet. Belki iPhone SE gibi bir modelde güzel durabilir ancak büyük ekranda iğrenç oluyor. Apple tasarımcıları bu şekilde denemedi mi merak ediyorum.

**

Simetri, simetri, simetri..

Apple çalışanlarının cevaplamasını isterdim; Steve Jobs varken de böyle rezilce, dikkatsizce, özensizce işler yapabiliyorlar mıydı?

Simetri sıkıntılarından (benim gibi manyaklar için) sadece bazıları;

 

**

 

Apple Üzmeye Başladı, Umarım Toparlanır

Apple asimetrik ve özensiz aynı zamanda performanssız iOs sürümü; köklerinden uzaklaşan ekran tasarımı ve ikonik Home tuşunu yok etmesiyle gerçekten sorunlu yöne gidiyor. Pazarlama ve çeşitli kaygılarla bunlar yapıldıysa yazık.

iOs 11 ve iPhone X için diyebileceğim tek şey; ÖZENSİZLİK’tir. Tek sözcük ile açıklanabilir.

Apple bu şekilde devam ederse, yeni tasarım dili iPhone X’e dönerse ve iOs yazılımı bu kadar sorunlu olursa; üzülerek, çok sevdiğim ve hayran derecesinde olduğum Apple ürünlerini artık tercih etmemeye ve önermemeye başlayacağım.

Dedeme geçen yıl eski iPhone telefonu verdik, 1 yılda tam öğretiyorduk ki böyle geçişler falan başladı. Şimdi bazı şeyleri yeniden öğretmek gerekecek. Apple’ın bunları düşünmediği ortada.

Sıkıntı şu; Apple sorunlu bir yöne savurulmaya başladı ve büyük şirketlerin yapısal ve amaca yönelik sorunları öyle 2 günde ortaya çıkmaz. Steve Jobs’tan sonraki dönem şimdi şimdi yansımaya başlıyor. Fakat şimdiki sorunlar ancak 3 yıl içinde ortaya çıkacak ve sonra bir şeylerin düzeltilmesi (Apple’ın Steve Jobs’u kovduktan sonraki duruma düşmesi gibi) uzun süreç alabilir.

**

Sorun değil, Apple’a gözü kapalı koşturan bir insan değilim. Kalitesi, performansı, kullanım kolaylığı (tasarımcıların her şeyi düşünmesi), minimalist olması gibi nedenlerle Apple’ı seçiyordum. Böyle giderse seçmeyeceğim. Fakat şöyle bir sorun var; Android’den tek kelimeyle tiksiniyorum. Başka bir seçenek Blackberry Os gibi görünüyor ancak umarım o noktalara gelmez. Apple kendini toparlar ve Apple’ın gerek kullanıcıları gerek şirket yapısı olarak Steve Jobs’tan kalma “gelenekselci” yapısı olduğunu hatırlar ve geleneksel bir çizgide yavaş yavaş ve alıştıra alıştıra gelişmeye devam eder.

Tabi bunları yaparken yazılımların ve fonksiyonların her adımında gereken özeni gösterir ve saçma asimetrik hatalar olmaz. Türkiye şartlarında zaten alması zor olan ürünleri alan insanlar, devamında kaliteyi ve özeni hak ediyor bence. Yani 200 liralık telefon almıyorsun ki yazılımdaki özensiz çizgileri ve telefonun kalitesizliğini içine sindirebil.

Umarım Apple’ın genetiğinde bulunan “sadeleşerek ve öze dönerek” tekrar dirilmeyi yakalayabilirler. Bırakın diğer firmalar bir şeyleri önce yapsın. Pazarlama kaygısıyla ürün çıkartmayın. Apple’ın özelliği bu tarz şeyleri Samsung vs’den sonra getirmesi ancak daha iyi yapmasıdır.

Japon mantığı yani. Piyasadaki ürünlerin hepsinin en iyi yanlarını alır Japonlar ürünlerinde (bilimsel cihazlarda) ve birleştirir. Son çıkar, geç çıkar ama en iyisi odur.

Zen’i, Steve Jobs’un Apple’ını korumaları dileğiyle…

Kategori: Genel - Teknoloji