Herkes İşine Baksın adlı yazımda belirttiğim gibi; Anadolu Partisi kurulunca bütün millet siyaset uzmanı kesildi başımıza. Öncelikle Anadolu Partisinin neden kurulduğunu, ne olacağını anlattıktan sonra “EkşiSözlük“teki “zeka küpü(!)” soru ve yazılarını bir bir yanıtlayacağım. Çünkü hemen hemen benzer sorular kafanızda dönüyor biliyorum.

NOT : Olurda bu yazı Anadolu Partisinin bir çalışanına, örgütüne giderse en sondaki başlığı gerekli yere ulaştırınız lütfen.

Babadan Oğula Oy Verdiğin Partiden Bıkmadın Mı ?

Bu lafım CHP ve MHP seçmenlerinedir. Bu adamlar yıllardır sizi kandırdı: “iktidar izin vermiyor” dedi, “projelerimiz engelleniyor” dediler, “iktidar bize para yollamıyor” dedi. Çünkü keyifleri yerlerindeydi, çalışmayıp sonra birilerini suçlamak işlerine geldi. Ancak bakın Eskişehir’e! 81 ilde hiç bir belediye başkanı Recep Erdoğan’ın ve AKP’nin canını bu kadar sıkmadı. Çünkü çalıştı. Para göndermediler; akademisyenliğini kullandı ve Avrupa projelerini yaptı, yaptıklarını engellediler ancak hukuksal süreçte kazandı. İl meclisinde azınlık konumuna geldi ancak yine yaptı.

Öte yandan CHP ve MHP’nin iktidarsızlık sorununu geçtim, kale dedikleri yerde bile seçmenleri iktidar olacaklarına inanmadığı gibi; bu yerlerde doğru dürüst belediyecilik gerçekleştiremediler bile. Bak Eskişehir’e ! Dünya konuşuyor, abartmıyorum. Takip edin Yılmaz Büyükerşen sayfasını ve Eskişehir sayfasını göreceksiniz. Brüksel’den proje almaya gelenleri mi ararsınız yoksa Çin’den Eskişehir’e gelen turistleri mi ? Neyse bu başka konu.

İşin özü; babadan oğula oy verdiğini partiler sizi yüzüstü bıraktı, sürekli yüzünüzü kara çıkarttı. Demokrasiyi ve seçimi sandıkta başlar zannettiler oysa sandıkta biterdi. Yatırım yapmadılar ve her kaybettiklerinde “iktidar izin vermiyor” diye sızlandılar. Gerçek başarı; zoru başarmaktır, hakeme rağmen maçı almaktır. Ulusal seçimlerde CHP’ye oy vereceğini söyleyen seçmenlerin %89’u Kılıçdaroğlu Başbakan olamaz diyor[1]. İnanmamanıza rağmen oy veriyorsunz !

CHP’liler şunları bir düşünsün

– Her seçimde 4-6 milyon seçmen sandığa gitmezken, neden CHP’nin son döneminde 14 milyonlara kadar yükseldi ?
– Erdoğan’ı Baykal neden meclise soktu ?
– Baykal’ı koltuğundan indiren kaset, peşinden gitmeyen Kılılçdaroğlu ve “kayıtlar, tapeler” arasındaki bağlantılar !
– “Ben Dersimli Kemal olarak özerklik şartını tanıyorum” sözleri
– 4 partide anlaşırsa (Öcalan için) ev hapsi uygundur (yine Kılıçdaroğlu)

Sadece CHP mi? MHP’li arkadaşlarında düşünmesi gerek; MHP’nin iktidar şansını.

MHP lafı açılmışken, HEPAR’ı düşünenler var (bende düşündüm) ancak siyaset ve toplum dersinde zaten bildiğim ama derste görünce aklımı kesinleştiren bir kavram karşıma çıktı : “özel bir topluluğa hitap eden partiler iktidara gelemez”. HEPAR ve MHP gibi, HDP gibi partiler iktidara gelemeyecektir. Gelse bile tek başına olması gibi bir ihtimal söz konusu değil. Hele hele post-materyalist hareketlerin arttığı bir ortamda.

Başka Partiye Oy Versen ve Meclise Giremese Ne Olur?

Barajı geçemeyen partiye oy verdim, CB seçimlerinde sandığa gitmedim, etrafımca eleştirildim. Oy vermek bir seçenekse, vermemekte benim için bir seçenektir. Gidip geçersiz vermektense vermedim. Bu seçimlerde Anadolu Partisi’ne oy atacağım. Nedenlerinide aşşağıda yazacağım. Peki meclise giremezse ?

55 milyon seçmen var, meclise girmek için %10 yani 5.5 milyon seçmen gerekiyor. 14 milyon kararsız var, boşuna kararsız değil; temsil edilmediklerini düşünüyorlar. Bu 14 milyondan bir kısmı sosyalist, bir kısmı demokrasiye inanmıyor, bir kısmı halinden memnun, bir kısmı bir şey değiştireceğine inanmıyor. Buda ortalama 6 milyon (4 ve 8 olduğu görüldü 1991 seçimlerinden bu yana). 14-6 = 8 milyon kararsız seçmen. Baktığımız zaman AKP seçmenlerinin sayısı nettir : 20 milyon. Karasızlar CHP ve MHP’den gelmiştir. Yani Emine Ülker Tarhan’a ve Anadolu Partisine oy verebilecek kanattan geliyor.

Hadi diyelim olmadı, Anadolu Partisi meclise giremedi ve CHP’ye oy vermediğimiz için oyları düştü. Ne olacak ? CHP silkelenecektir. Silkelenmeside gerek. Her kesime hitap edelim derken, kendi tabanlarından oluyorlar. Gidip Dersim’de(!) [Dersim Kürtçe ismidir, Tunceli’dir adı ve öyle kalmalı] özerkliği tanıyor, sonra gelip İzmir’de Atatürk diyor, yerine göre muhafazakar yerine görede milliyetçi oluyor. OLACAK İŞ DEĞİL ! Düşünecek bol bol vakitleri olur. Bir şans yakalanır.

Peki ya meclise girerse ?

Neden Anadolu Partisi ?

Anadolu Partisi 2014

Bu kadar CHP yeter, yanlışlarını düşünsünler ve sorunları gidermeye çalışsınlar. Mevcut CHP liderleri ve ekibini alıp, XYZ Partisi diye parti açıp kadrolarına yerleştirsek ; yine gidip onlara oy verir misiniz ? %10’u geçebilirler mi ? Yoksa Atatürk ve CHP tarihini ve adını mı kullanıyorlar ? Bence cevabı biliyorsunuz.

Anadolu Partisi yeni bir oluşum. Tarih boyunca yeni partilerin önemli yerlerini “düşük IQ’lu yüksek siyasi çevreli dinazorlar” kapmadığı için; yenilikleri takip etme hızları, uyum sağlama hızları daha yüksektir. İnandıkları davaların peşinde koşarlar, koltuk kaygıları olmaz. CHP seçmenlerini memnun etmiyor. Edemiyor ! Algı yönetimi, markalaşma, insanlara ulaşma gibi bir çok konuda sınıfta kaldı. Nasıl ki bugün bir çok insan Erdoğan’ı muhalefette düşünemiyorsa, Kılıçdaroğlu’nu da Başbakanlık koltuğunda düşünemez. Bu önemli bir algı yönetimidir. Liderlik karizması önemlidir. CHP ve Kılıçdaroğlu bu şanslarını kaçırdı! Algı yönetiminde başarısız oldu.

Siyasette Post Materyalizm

Post Materyalizm 3. köprü otoyol

Ana siyasi fikirler; liberalizm, realizm ve sosyalizm vardı. Fakat 1970-80’lerdeki sistemler kalmadı. Özellikle sol kanatta. Eski zamanda işçi sınıfına mensup orta yaşlı birilerinin savunacağı bir sol vardı. Ancak şimdi eğitimlilerin, gençlerin savunduğu bir sol var. Daha önemlisi; önceden ekonomi üzerine bir sol vardı. “Sömürü düzeni”, “sınıf”, “eşitsizlik”, “burjuvazi” vs. Şimdi ise “hayat kalitesi” üzerine dönen bir sol var.

Yani ; eşitlik, çevre, hayvan hakları, kadın hakları, faşizm karşıtı bir “yeni sol” mevcut. Üstelik bu sol, farklı konuları desteklesede; yeri geldiğinde hepsi birleşip tek ses halinde bir oluşumu destekleyebiliyor ya da karşı çıkabiliyor.

Yani kısaca: sadece sol değil, her kesim ve sınıftan insanın gelip; “ağaçlar kesilmesin” dediği yeni kavrama post materyalizm deniyor. AKP zaten bu post materyalist şeylere karşı, MHP ne olduğundan haberi yok, CHP ise benimseyemedi gitti. Oysa HDP olayı gördü (danışmanları yada kim ayarlıyorsa siyaseten doğru bir hamle yaptı) ve bu konuya eğildi. Şimdi ise Anadolu Partisi bu konu hakkında çalışmalara başladı.

Bu post materyalist düşünce; geleneksel sol ve sağ düşüncelerin ötesinde bir şeydir. Bölücü değil, birleştirici bir etkisi var. Anadolu partisinde bu vardır.

Örnek Alınan Türkiye

Libya’da Filistin’e, Arabistan’dan Suriye’ye kadar; müslüman ve Ortadoğu ülke vatandaşlarıyla konuştuğunuzda Türkiye’yi takdir ettiklerini göreceksiniz. Ordusunu, müslüman topluma karşılık özgürlüğünü, insanların birbirine karışmayışını. Ancak bunu sağlayan ve “herkesin dinini özgürce yaşamasını sağlayan” laiklik ilkesi tehlike altındaydı, artık öyle bir ilke kalmadı. Yok ettiler. Geri getirilmelidir. Bu ilke “türbanlıları engelle” değil; inançların özgürce yaşanması ve özgürlüklerin korunmasından yola çıkılarak uygulanmalıdır.

AKP dönemi öncesi 340-380 bin suç olurken, 2013’te bu rakam 3.6 milyon civarındadır. Neredeyse her gün bir kadın “erkek tarafından” öldürülüyor. Ekonomi desek “yabancılara” satılan onca kurum, kuruluş, liman, madene rağmen 2003’te 1 dolarlık ithalatı 0.85 ihracat ile karşılarken, 2011 verilerinde 0.55’e düşmüş. Yani 0.45 dolar cari açığa gidiyor. Çiftçi dünyanın en pahallı mazotunu kullandığı için sıkıntıda, ancak hala ekonomi iyi deniyor.

Anadolu Partisinin İlkeleri

“Laik, demokratik, hukuk devleti
Ulusal değerler
Emeğin kutsallığı
Eşitlik, özgürlük, adelet
Kadın haklarında devrimcilik
Yenilenebilir enerji kaynakları
Kültürel haklar konusunda herkese eşitlik
Cumhuriyetçilik
Laiklik
Eşit yurttaşlık hakkı
Çevre hakları”

Emine Ülker Tarhan’ın “Anadolu Partisi Manifestosu” yukarıdaki gibidir[2]. YARSAV kurucu üyesidir, eski hakimdir. En iyi liderler, siyaset dışından gelenlerdir. Siyasetin içinde büyüyenler başarılı olsa dahi sıkıntılar olacaktır. Ecevit gibi gazeteci, Emine Ülker Tarhan gibi hakim, Yılmaz Büyükerşen gibi akademisyen yada Atatürk gibi asker olabilir. Gerçek liderler siyaset dışından yetişir.

Yazı şimdiden uzun oldu bu yüzden Ekşi Sözlük mesajlarına geçiyorum. Hepsini değil, ortak düşünce olabilecekleri koyuyorum ve bazıları siyaset biliminle en ufak alakası olmadan yazmış, onlarıda sırf anlatmak için yer vereceğim.


anadolu ile hiç alakası olmayan bir kitlenin kurduğu veya kuracağı parti. ne yapacaksınız, anadolu’da tek derdi tarlasından ekinini alıp evine ekmek götürmek olan gariban köylüye laiklik propogandası mı yapacaksınız ? yoksa sarı saçlım mavi gözlüm goygoyu mu ? kafanıza sokun, bu halkın büyük çoğunluğunun laiklik falan umrunda değil. bu saatten sonra olmaz da… bakalım kendinizi anadolu’da evine buyur edecek insan bulabilecek misiniz merak ediyorum…

– Yani biraz televizyon izleseniz, eleştirdiğiniz kişileri biraz dinleseniz bir şeyler öğreneceksiniz. Buyrun açıklaması (her yerde bulabilirsiniz). Ben bir şey yazma ihtiyacı hissetmiyorum. Laiklik konusunda da ; bu ülkenin tek sorunu yada en büyük sorunu laiklik değil. Ancak temel sorunudur.

“Biz az önce Anadolu Partisi’ni kurduk. Neden kurduk Anadolu Partisi’ni? Çünkü ülkemizde umutsuzluk hakim. Bu umutsuzluğun aşılması gerekiyor. Umudunda Anadolu’da olduğuna inanıyorum. Anadolu bir milletin doğuş ve varoluş hikayesidir, Anadolu kültürlerin kaynaştığı ebedi yurdumuz, Anadolu zulme karşı, işgale karşı direnişin kalesi, Anadolu tertemiz insanların ülkesi ve biz odağına insanı koyduk.”

Anlamadıysan : Anadolu kültürü birleştirici bir kültürdür ve bu birleşme Türkiye’nin ihtiyacı olan ilacıdır!

***

…çok merak ediyorum, acaba sayın emine ülker tarhan kurduğu bu yeni partiye kimin oy vereceğini zannediyor ? chp tabanındaki ulusalcıların koşa koşa kendisine gideceğini falan mı düşünüyor yoksa ? öyle zannediyorsan şimdiden söyleyeyim yok öyle bir dünya emine hanım. daha şurda siyasete atılalı (daha doğrusu atanalı) 4 sene olmuşken, 40 yıllık chp’lilerin gidip de senin kurduğun partiye oy vereceklerini nereden çıkardın ? hele ki önümüzde bu kadar kritik bir seçim varken ?…

– Yukarıda belirttiğim gibi, 1991’den günümüzde kadar en az 4 milyon, en fazla 8 milyon seçmen sandığa gitmemişken; en son seçimde 14 milyon gitmemiştir. Kararsızlardır. Yine yukarıda belirttiğim üzre “CHP’ye inanmayan ama oy veren” seçmenler, “MHP’ye inanmayan ama oy veren” seçmenler, her gün 1 kadının erkek terörüne kurban gittiğine sitem eden seçmenler, post materyalist seçmenler Tarhan’ın hedefinde. Türkiye Çok Yoruldu (2014) [3] ;

Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, yeni partisi Anadolu Partisi hakkında, “Türkiye’de kararsız kesimin oy oranının yüzde 26 küsur olduğu ve yeni bir parti ihtiyacı duyanların oranın yüzde 42 küsur olduğu görülüyor. Bunlar olağanüstü oranlar. İkinci bir umutsuzluk dalgası toplumun demokrasiye inancını, Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi tekrarlanması halinde, zayıflatacağını düşünüyorum” dedi.

**

seçim barajı kaldırılsa dahi meclise üye sokamayacak, saçma sapan bir parti. 3-4 sene sonra “olm emine ülker bi parti kurmuştu neydi lan o” falan diye bahsedilir dost meclislerinde.

– Bak kardeşim, AKP’den önce dahi “yeni yüzler yok” diye söyleniyordunuz. Şimdi yine “düzgün adam yok, AKP kötünün iyisi” diyorsunuz yada muhalefete oy verdiğiniz halde “işe yaramazlar” diyorsunuz. Emine Ülker Tarhan cesaretli bir adım attı ve “adamlığın cinsiyetle alakalı olmadığını” gösterdi. Türkiye’de parti kuran ilk kadın oldu.

**

bu parti chp ya da başka bir partiden oy çalmaz, çalsa çalsa ip’den hepar’dan çalar.

– CHP içindeki ulusalcılardan, MHP’nin bir kısmından, İP ve HEPAR’dan oy almakla kalmayacak; kadınlarında desteğini alacaktır.

**

baraj altinda kalip akp’nin ekmegine yag surecek parti . chp’nin düşman aramasına gerek yok gerçekten …

– Bu ülkeye en büyük zararı, yıllardır “oyları bölmeyelim” diye diye hiçbir şey yapmadığı halde partisine atan zihniyet verdi. Oyları bölmediniz, ancak zayıf ve saçma sapan muhalefetin iktidarı her seçimde güçlendirmesini ve yetmezmiş gibi elleriyle Cumhurbaşkanlığı vermesini izlediniz. Hala veriyorsunuz. CHP+AKP bir ton yasa geçirdi meclisten. CHP vermese MHP destek verdi. en sonuncusu, Peşmerge ve PKK’nın kolu olan PYD’nin ülkemize girmesine yani tezkereye “evet” diyen MHP değil mi ?

OY bölmeyelim derken, ülkeyi böldüğünüzün farkında değilsiniz.

**

Ve daha nice duygusal saldırganlıklar, Emine Ülker Tarhan açıklamalarını takip etmeden bilinçsizce isme yapılan atıflar vs vs vs… Gereksiz. Bu kadarına dayanabildim. Aklıma bir iki şeyi açıklamam gerek.

HEPAR Mı AnaPartisi mi?

Anadolu Partisi mi HEPAR mı ? HEPAR vs AnaParti

CHP ve MHP’nin ders alması ve bu sayede kendisini yenilemesi ve bunları yaparken tabanını kaybetmemesi gerek. Örgütlenmesi gerek. Bütün bunlar için “bir ders alması” gerek. Osman Pamukoğlu’na baktığımızda kahraman, güçlü lider, gerçekten her konuda bilgisi var. Etrafımdaklere Anadolu Partisinden önce HEPAR’a oy verin diyordum. Ancak şimdi işler değişti.

Çünkü ; HEPAR , Kürtlerden alamayacak. AKP seçmeninden imkanı yok alamaz. CHP’nin kararsız ulusalcılarında alabilir, MHP’nin ufak bir kısmını alabilir, “aydınlar” falan hak getire ve gelse gelse diğer partilerden %1-1.5 gelecek ve toplamda %5 olacaktı. En temel nedenlerin başında; keskin politikaları, askeri kimliği, Türklük vurgusu gelecekti. Yani kapsayıcı bir parti değildir.

Anadolu Partisi, HEPAR’a bakarak daha kapsayıcı ve daha fazla insana hitap eden bir partidir. Kadın düşmanları, dinciler (dindarlar değil), Atatürk düşmanları gibi bir kesim “düşman” harici herkesden oy alacak potansiyel vardır. Özellikle sol, milliyetçi ve Atatürkçü kesim. Birde bunlara bakmadan (sol-sağ) feminist, kadın, çevreci ve aydınlardan oy alabilme potansiyeli vardır.

Eğer Emine Ülker Tarhan’ın liderliğini düşünüyorsanız, komutan olmasada çok sağlam  bir liderdir emin olabilirsiniz. Emine Ülker Tarhan ve Osman Pamukoğlu ikileminde kaldığınızda; Anadolu Partisini seçmeniz lehinizedir. Bunun dışında bildiğiniz yolda ilerleyebilirsiniz. Fakat Anadolu Partisinin barajı geçme ihtimali, HEPAR’dan daha yüksektir. HEPAR oylarını arttıracak seçime girecekken , Anadolu Partisi ile işler karışmıştır.

**

Anadolu Partisinin Sıkıntıları

Yapılanma konusunda sıkıntı vardır doğru. Seçimlere az kaldı. Ancak bu 21. yüzyılda çözülemeyecek sorun değil. Twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya araçları ve internet adı verilen muhteşem bir oluşum var. Ancak Anadolu Partisi ilk yapacağı işleri son yapmış durumda. Ne gibi ?

– İnternet sitesi alınmalıydı, buradan duyuru yapılmalıydı.
– Facebook ve Twitter sayfaları internet sitesinden duyrulmalıydı ki sahte hesaplar türemesin.
– İlk iki madde yapılmadığı için “banka hesapları” türedi ve “birileri” para çaldı.- Parti tüzüğü gibi bir şeyi hala göremiyorum ve bunu görürsem internet sitesinden bulabilecekken internet sitesini bulamıyorum (varsada bulamadım).

Şimdiden sonra acilen internet sitesi kurulmalı, buradan sosyal medya hesapları yayınlanmalı, parti tüzüğü ve bilgileri yayınlanmalıdır. Bir grafiker ayarlanmalı (ki gönüllü yapacak kişiler bile olacaktır) ancak profesyonel biri ayarlanmalı ve sitenin, facebook ve twitter adreslerinin görselleri hazırlanmalıdır. Fotoğrafçı (ki bir fotoğraf makinası ile fotoğraf çekmeyi bilen biri yeter) bulunmalı ve Emine Ülker Tarhan’ı takip edip fotoğraflar çekmeli, bunları instagram başta olmak üzre Facebook ve Twitter’da yayınlamalıdır.

Emine hanım fazlasıyla yoğun, bu yüzden bir sürü görüşme, röpörtaj gerçekleşecek ve bunları duyurup, resimleri paylaşmalı. Böylece yayılabilinir.

Politikaya en erken 10-15 sene sonra girebileceğim için, yapmak istediğim şeyi Emine Ülker Tarhan’da görmek isterim ;

YOUTUBE KANALI ! Youtube kalanı kurulmalı ve burada Emine hanımın 2-3 dakikalık sesleniş videoları haftada yada iki haftada bir seçime kadar yayınlanarak, sosyal medyada da paylaşılmalıdır.

***

Anadolu Partisi milletimize hayırlı olsun.

Dipçe : Sonar’ın en son anketinde Anadolu Partisi’nin oy oranı %8 görünüyor ! Oy verenler, sandığa gitmeyenler. Biraz daha bastırırsak %10’u geçecek arkadaşlar.

http://www.haberartibir.com.tr/siyaset/sonarin-anketinde-anadolu-partisi-surprizi-h22221.html