Anadolu Partisi ve Geleceği adlı gönderimde bahsettiğim bir kısmı buradan tekrar yayınlıyorum. Biraz ekleme yapacağım.

Ekşisözlük’te Anadolu Partisi ile İlgili Yazılanlar ve Cevapları

Muhtemelen siz de benzer şeyleri düşüneceğiniz için buradan yayınlayacağım.


anadolu ile hiç alakası olmayan bir kitlenin kurduğu veya kuracağı parti. ne yapacaksınız, anadolu’da tek derdi tarlasından ekinini alıp evine ekmek götürmek olan gariban köylüye laiklik propogandası mı yapacaksınız ? yoksa sarı saçlım mavi gözlüm goygoyu mu ? kafanıza sokun, bu halkın büyük çoğunluğunun laiklik falan umrunda değil. bu saatten sonra olmaz da… bakalım kendinizi anadolu’da evine buyur edecek insan bulabilecek misiniz merak ediyorum…

– Yani biraz televizyon izleseniz, eleştirdiğiniz kişileri biraz dinleseniz bir şeyler öğreneceksiniz. Buyrun açıklaması (her yerde bulabilirsiniz). Ben bir şey yazma ihtiyacı hissetmiyorum. Laiklik konusunda da ; bu ülkenin tek sorunu yada en büyük sorunu laiklik değil. Ancak temel sorunudur.

“Biz az önce Anadolu Partisi’ni kurduk. Neden kurduk Anadolu Partisi’ni? Çünkü ülkemizde umutsuzluk hakim. Bu umutsuzluğun aşılması gerekiyor. Umudunda Anadolu’da olduğuna inanıyorum. Anadolu bir milletin doğuş ve varoluş hikayesidir, Anadolu kültürlerin kaynaştığı ebedi yurdumuz, Anadolu zulme karşı, işgale karşı direnişin kalesi, Anadolu tertemiz insanların ülkesi ve biz odağına insanı koyduk.”

Anlamadıysan : Anadolu kültürü birleştirici bir kültürdür ve bu birleşme Türkiye’nin ihtiyacı olan ilacıdır!

***

…çok merak ediyorum, acaba sayın emine ülker tarhan kurduğu bu yeni partiye kimin oy vereceğini zannediyor ? chp tabanındaki ulusalcıların koşa koşa kendisine gideceğini falan mı düşünüyor yoksa ? öyle zannediyorsan şimdiden söyleyeyim yok öyle bir dünya emine hanım. daha şurda siyasete atılalı (daha doğrusu atanalı) 4 sene olmuşken, 40 yıllık chp’lilerin gidip de senin kurduğun partiye oy vereceklerini nereden çıkardın ? hele ki önümüzde bu kadar kritik bir seçim varken ?…

– Yukarıda belirttiğim gibi, 1991’den günümüzde kadar en az 4 milyon, en fazla 8 milyon seçmen sandığa gitmemişken; en son seçimde 14 milyon gitmemiştir. Kararsızlardır. Yine yukarıda belirttiğim üzre “CHP’ye inanmayan ama oy veren” seçmenler, “MHP’ye inanmayan ama oy veren” seçmenler, her gün 1 kadının erkek terörüne kurban gittiğine sitem eden seçmenler, post modern seçmenler Tarhan’ın hedefinde. Türkiye Çok Yoruldu (2014) [3] ;

Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, yeni partisi Anadolu Partisi hakkında, “Türkiye’de kararsız kesimin oy oranının yüzde 26 küsur olduğu ve yeni bir parti ihtiyacı duyanların oranın yüzde 42 küsur olduğu görülüyor. Bunlar olağanüstü oranlar. İkinci bir umutsuzluk dalgası toplumun demokrasiye inancını, Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi tekrarlanması halinde, zayıflatacağını düşünüyorum” dedi.

**

seçim barajı kaldırılsa dahi meclise üye sokamayacak, saçma sapan bir parti. 3-4 sene sonra “olm emine ülker bi parti kurmuştu neydi lan o” falan diye bahsedilir dost meclislerinde.

– Bak kardeşim, AKP’den önce dahi “yeni yüzler yok” diye söyleniyordunuz. Şimdi yine “düzgün adam yok, AKP kötünün iyisi” diyorsunuz yada muhalefete oy verdiğiniz halde “işe yaramazlar” diyorsunuz. Emine Ülker Tarhan cesaretli bir adım attı ve “adamlığın cinsiyetle alakalı olmadığını” gösterdi. Türkiye’de parti kuran ilk kadın oldu.

**

bu parti chp ya da başka bir partiden oy çalmaz, çalsa çalsa ip’den hepar’dan çalar.

– CHP içindeki ulusalcılardan, MHP’nin bir kısmından, İP ve HEPAR’dan oy almakla kalmayacak; kadınlarında desteğini alacaktır.

**

baraj altinda kalip akp’nin ekmegine yag surecek parti . chp’nin düşman aramasına gerek yok gerçekten …

– Bu ülkeye en büyük zararı, yıllardır “oyları bölmeyelim” diye diye hiçbir şey yapmadığı halde partisine atan zihniyet verdi. Oyları bölmediniz, ancak zayıf ve saçma sapan muhalefetin iktidarı her seçimde güçlendirmesini ve yetmezmiş gibi elleriyle Cumhurbaşkanlığı vermesini izlediniz. Hala veriyorsunuz. CHP+AKP bir ton yasa geçirdi meclisten. CHP vermese MHP destek verdi. en sonuncusu, Peşmerge ve PKK’nın kolu olan PYD’nin ülkemize girmesine yani tezkereye “evet” diyen MHP değil mi ?

OY bölmeyelim derken, ülkeyi böldüğünüzün farkında değilsiniz.

**

Andıç : Meclise ne kadar fazla parti sokarsanız, AKP’nin tek başına iktidar olma oranı o kadar düşer. Nedenini ise şurada anlattım : Seçimlerde Oy Oranı Hesaplanması ve Yüzdelik Dağılım