Haber sitelerindeki AKP destekçilerinin yorumlarına ve konuştuğum AKP’lilere baktığımda ortak görüş ; 2002’den önce Türkiye mağara döneminde yaşıyordu ve dinsizdi. 2002’den sonra AKP interneti ve teknolojiyi getirdi(!), uçak ve trenler geldi, arabalar geldi…

Ben size işin özünü anlatayım.

AKP Türkiye Ekonomisini ilk 20’ye Soktu Yanılgısı

Türkiye ekonomisi dünya sıralaması Bülent Ecevit dönemi ve AKP dönemi

 

Ülke ekonomisi, üretim ve siyasetinde yapacağınız işlerin geri dönüşümü 5 ilâ 15 yıl kadar sonra olacaktır. Daha uzun da olanlar olacak. Atatürk, Cumhuriyet’i ilan ettikten sonra üretime fazlasıyla yatırım yaptı. Türkiye 1938-1942 arasında uçak üretti, 1969’da tamamen yerli Türk otomobili Devrim’i üretti. Ancak günümüzde saman bile dışarıdan geliyor. Sadece saman değil;

Çin’den : Fasulye, kayısı, kuru sarımsak
İtalya’dan : Ispanak, elma
Amerika’dan : Fındık ve baden
Güney Afrika’dan : Satsuma mandalinası
Şili’den : Üzüm ve elma
İran’dan : Karpuz ve lahana
Kostarika’dan : Kavun
İspanya’dan : Marul

Resimde göreceğiniz üzre, Türkiye Ecevit döneminde, yani maden, otoyol, liman ve devlet kurumlarını “yabancılara” satmadan önce zaten dünyanın 17. büyük ekonomisine sahipti. İlk 20’ye AKP’nin politikaları sokmadığı gibi, bnca özelleştirmeye rağmen ekonomi gerileri, dışa bağımlı hale geldik ve AVM’lere baktığınızda sürekli olarak yabancı ülkelere para yatırıyoruz.

Üretmeden Tüketen Bir Ülke Haline Geldik

Dünyanın en pahallı benzinini kullanan üreticiler, bir bir işlerini bırakmaya başladı. Çünkü 0.80-1 lira arasına üretilen ürünler, aracıların elinden geçtikten sonra tüketiciye 3-4 liraya geliyor. Ürünün en çok kazananları dağıtımcılar oluyor. Üreticiler zaten 20-30 kuruş kazanıyorsa kazanıyor… Ancak dağıtımcılar, üreticilerden daha çok kazanıyor.

Tohum, tohuma konulan gübre, vitamini, minerali tamamen yurtdışından geliyor. Aynı şirketten almalısın ki ürünler daha iyi yetişsin. Çünkü genetiği ile oynanmış ürünler ve kendi ürünlerini bilerek, vitamin ve ilaç üretiyorlar.

AKP Döneminde Her Şey Gelişti Yalanı

Neymiş Altay tankı ve uydu üretmişiz ve yerliymiş. Bakalım Göktürk 2 uydusunun durumu neymiş;

Uydunun:
Kamerası Güney Kore’den,
Denge ve konum belirleme modülü İngiltere’den,
Tepki tekerlekleri ABD’den,
Manyetik tork çubukları Almanya’dan,
İtki sistemi İsrail’den(!).
Titreşim testleri Fransa’da yapılmış,
Fırlatan ise Çin!

Altay tankı da aynı modelde yapıldı. Yurtdışından birleştirme parçalar.

Her şey gelişti derken yalan değil tabi ki. Ecevit döneminin attı adımlarla ve plânlarla bazı projeler yapıldı ve ekonomi oturdu. AKP’nin şansı, Ecevit döneminin üzerine gelmesi, teknoloji ve internetin dünyada yayılma dönemine denk gelmesi ve satacak bir sürü maden, liman, kurum olmasıydı.

**

Telefonlara, arabalara ve teknolojiye bakarak “lüks yaşandığını” söylüyorlar. AKP’den önce iPhone ile mi geziyordun? Diye sorararlar. iPhone 2007’de çıktı da neyse, cevaplayayım;

– Kullandığın telefon, bilgisayar, televizyon hangi ülkenin üretim?
– Kullandığın araba hangi ülkede üretilmiş?
– Sürekli giydiğin kıyafetler Türk tekstili mi değil m?
– 2000’lerin başında telefon ve teknoloji bu kadar gelişmiş miydi?

Dünyanın en pahallı benzinini kullanmasına aldırmadan (ki benzinin varil fiyatı yarı yarıya düştüğünde dahi zam yapan bir hükümet), hâlâ her şeyin iyi olduğunu, milletin refâh içinde yüzdüğünü söylüyorlar. Komediden başka bir şey değildir.

Türkiye’de üretim çok azaldı. Türkiye’de üretim tehlike altında. Gelecek kriz her şeyimizi götüreceği gibi, AKP’nin aldığı zamandan daha vahim bir duruma sokacaktır ve bunun tek sorumlusu AKP’nin yanlış politikalarıdır.

Gözünüzeki perdeyi aralayın artık. At gözlüğü ile önünüze ve yandaş medyaya sunulanlara bakmayın. Türkiye battığında, ve sizin körlüğünüz yüzünden olduğunda; biz de aynı geminin içinde olacağız. Bizi de peşinizden sürükleyeceksiniz.

Son Olarak Şeref ve Namus

Recep Erdoğan sürekli yağ ve tüp kuyruklarından bahseder. Bak kardeşim;

O dönemde Ecevit Kıbrıs Türklerine sahip çıktı mı? Çıktı. Sen Uygur Türklerine, Irak’taki Türkmenlere sahip çıkamadın daha.

O dönemde Ecevit ABD’ye kafa tutup haşhaş ekti mi? Ekti. Sen hayatının hangi döneminde ABD’ye kafa tutabildin? Biraz baş kaldırdığında Obama beyzbol sopalı fotoğrafını yayınlayı verdi.

Türk milletinin şerefini ve namusunu iki paralık yaptı. Şah Türbesini nasıl kaçırdı! Kimse kusura bakmasın da, cebinde iPhone olup AVM’lerde yabancı ülkelerin mallarıyla grursuzca ve bilinçsizce yaşayacağımıza; tüp ve yağ sırasında ama başı dik, gurur içinde olmak bir erdemdir!

Tabi ki bir çoğunuzun anlayacağı kavramlar değil bunlar. Özellikle para ve mevki için oyunu, görüşünü, geleceğini satanların anlayacağı bir şey hiç değil!

Kategori: Genel - Politika - Tarih
Etiketler: , ,