Özetlemek gerekirse:

Bıçaklanarak mı kan kaybından ölmek istersiniz,
Yoksa silahla vurulup kan kaybederek mi?
HDP’nin olayı budur.
Girse bir dert, girmese bir dert.
AKP-HDP koalisyonuna gidebilir. İki tarafta yeni anayasa istiyordu. Ancak halkın tepkisi büyük olur. AKP, CHP ile koalisyon yapmaz. MHP ile yapsa bir şey elde edemez. HDP ile gizli anlaşma yapar (Öcalan serbest kalacak-Başkanlık gelecek ve yeni anayasa, bunun sonucunda federasyon yani özerklik). Ardından AKP’yi destekler ve azınlık hükümeti gelir.

Böyle olması muhtemel. AKP yenilikler getirmediği sürece, oyları düşecek. Yeniliklerin içinde tekrar Erdoğan’a ulaşma olması gerekir ki oyları arttırsın. Ne kadar vakit kaybederlerse o kadar zorlaşır. Bu yüzden kökten hareketler gerek ve bunu MHP ya da CHP ile yapamaz.

AKP yeni anayasa istiyor. HDP’de yeni anayasa istiyor [kaynak]. Sonuçta istekler tamamlanıyor.

Erdoğan federasyon yani Başkanlık istiyor,
HDP ise özerklik istiyor ki federasyon sisteminde her kanton özerk olur.

Erdoğan ve HDP ikisi de yeni Anayasa istiyor.

Bu yüzden uyuşuyorlar. Ancak AKP-HDP koalisyonu zorlaşabilir çünkü milletin tepkisiyle karşılaşabilir. Bu yüzden kapalı kapılar ardında yapılan anlaşmalarla bunlar sağlanır; Öcalan bırakılır, federasyon gelir, Erdoğan Başkan olur ve yeni Anayasa gelir. Sonuçta HDP’nin desteğiyle Azınlık hükümeti kurulabilir.

Azınlık hükümeti

Tek başına iktidar olmak için %50+1 oy gerek. Meclis 550 kişi, yarısı 275 ve +1 yani 276 kişi tek başına iktidar olurdu ancak alamadılar.

Fakat HDP’nin desteğiyle, azınlık hükümeti kurulabilir.

**

Kişisel fikrim bu iş çok daha fazla karışacak. Uzadıkça Türkiye zarar görecek. Azınlık hükümeti ile 2 sene devam edilebilir.

Adım gibi eminim ki şu an AKP’li uzmanlarda çözüm yolu arıyor. Bu yüzden önümüzdeki günlerde yandaş medyadan gelen “sinyallere” bakacağız.