Eğer aranızda CHP, MHP, HDP’nin 1. parti olarak çıkacağını düşünen varsa; yanılıyorsunuz. Kuşkusuz AKP birinci parti olarak çıkacaktır.

ORC Araştırma’nın yaptığı ankete göre, insanların %90’ı birinci olarak AKP’nin çıkacağına inanıyor. CHP’li olsa dahi! İşte bu algı yönetimidir, seçimin kaybedildiği (ya da kazanıldığı) yerdir. CHP’nin ve diğerlerinin üzerine gitmesi gereken yer burasıdır. Ancak başarısız oldular.

Defalarca ve defalarca AKP’yi yenme yolunun 1-2 partiye yüklenmek değil; meclise çok parti sokarak koalisyona mecbur bırakmak olduğunu söyledim[123-4]. Ancak millet yine “oylar bölünmesin” diyerek yanlış yapacak.

8 Mart Sabahı Türkiye

Fuat Avni gönderileri ve önceki anketlerde gördüğümüz üzere AKP’nin %40’ın altına düşme tehlikesi mevcut ancak yine Fuat Avni isimli hesapta “yükseltme olacak diyor”. Ne olursa olsun “benim tahminim”;

AKP – 42,
CHP – 27,5
MHP – 17,5
HDP  ise 9,7-10,2 arasında.

HDP İşleri Karıştırabilir

HDP barajı geçerse 55 civarı milletvekili çıkartacaktır. AKP 260-270. Eğer HDP barajı geçemezse, AKP’nin 330’u bulabileceğini söyleyebiliriz.

AKP 330’u Bulursa Ne Olur?

Referanduma gidebilir. Hangi konuda ? Tabi ki başkanlık ve yeni anayasa.

**

Kişisel Öngörülerim

Açıkçası “bir şekilde” (nasıl olur size kalmış), işlerin karışacağını ve referandum ile Başkanlık sisteminin geleceğini düşünüyorum. Sonuç olarak Başkanlık olursa 2 dönem, olmazsa 1 dönem daha AKP başımızda devam edecektir.

Birinci parti AKP, eğer Fuat Avni söylentileri yani oylar üzerinde oynama gibi bir şey doğru olursa; HDP geçemeyecektir. Türkiye’yi seçim sonrası çok karışık dönem bekliyor.

MHP ve CHP Liderleri

Bir kez daha AKP istediğini yapacak konumda çıkarsa (ki çıkacak), Başkanlık sistemi için Meclis dağılımı önü açılırsa (ki açılacak); MHP ve CHP liderleri “İSTİFA ETMELİDİR”!

Ki edecekler. İşte bunlar benim düşüncelerim. Maalesef en az 1, Başkanlık gelirse 2-3 dönem daha AKP zihniyeti Türkiye’yi bulandırmaya devam edecektir. Kaçışlar, değişimler yaşanacaktır.

Kategori: Genel - Hayat - Politika