Eski defterlerim arasında bulduğum, oraya yazdığım bir hikâye. Nereden nasıl duydum bilmiyorum. Çok eski bir yazı. Buyrun:

Bir zamanlar, 20 yaşında bir erkek varmış. 18 yaşında da bir kız varmış. Erkeğin nadir rastlanan bir yakışıklılığı yokmuş. Kızın da hayatınız boyunca ender göreceğiniz bir güzelliği yokmuş. Fakat mükemmel bir olan özellikleri varmış: İKİSİDE %100 MÜKEMMEL AŞKA İNANIYORMUŞ.

Bir sabah evlerinden çıkmışlar. O gün bir şey olacaklarını beklemedikleri için, evlerinden çıkarken ikisi de üst-başlarına normalden fazla özen göstermemişler.

Doğru dürüst hiçbir özelliği olmayan sokağın bir başından erkek, diğer başından kız yürüyormuş. Birbirlerini gördükten sonra; erkek, içinden “bu benim %100 mükemmel kızım” demiş. Kız da erkek için “bu benim %100 mükemmel erkeğim” diye düşünmüş. Çocuk bir şekilde cesaretini toplamış ve kızın yanına gitmiş. Kızla konuşmaya başlamış.

10 dakika geçmiş, 30 dakika geçmiş, 1 saat geçmiş… Zamanın nasıl geçtiğini anlamamışlar. Bu sırada beraber yürümüşler, birbirlerine dokunmuşlar, bir nehrin kenarına gitmişler ve fark etmeden el ele tutuşmuşlar. Saatler sonunda, birbirlerine benzeyen özelliklerinin neredeyse tamamen aynı olduğunu; birbirlerinden farklı olan taraflarında birbirlerini tamamlayacak şekilde farklı olduğunu görmüşler. En büyük özellikleri ise, %100 mükemmel aşka inanmalarıymış.

Akşam olmuş, hava kararmış ve kız ister istemez düşünmüş: biz %100 mükemmel aşka inanıyorduk, bulacağımıza inanıyorduk. Çocuğa demiş ki, bu kadar kolay olmasa gerek. %100 mükemmel aşkı kimse bu kadar kolay bulamaz demiş. İnanamamış. Çocukta haklısın demiş. Ne yapacaklarını düşünmüşler, kararsız kalmışlar ve sonunda birbirlerinin iletişim bilgilerini almamaya karar vermişler. Birbirlerine nerede yaşadıklarını dahi sormamışlar.

Oradan kalkıp farklı yönlere gitmeye karar vermişler. Eğer kaderlerinde birlikte olmak varsa, nasılsa bir daha görüşeceklerini düşünmüşler. Birbirimizi görürsek bu kaderimizdir ve bir daha görüştüğümüzde bileceğiz ki; birbirimiz için yaratılmışız. O zaman evleniriz ve hayatımızı birlikte yaşamaya devam ederiz demişler.

Kız doğuya, erkek batıya gitmiş. Ertesi gün geçmiş, 1 hafta geçmiş, 1 ay geçmiş, 1 yıl geçmiş ve seneler geçtikten sonra pes ederek, başka birileriyle görüşmeye başlamışlar.

%75 mükemmel aşkı bulmuşlar, %80,%90 mükemmel aşkı bulmuşlar. Ancak hiçbir zaman %100 mükemmel aşka ulaşamamışlar. İyi giden ilişkilerinin devamını getirmeye karar vermişler ve ikisi de neredeyse aynı zamanda evlenmişler. Sıradan vatandaş gibi işlerine gitmeye, gelmeye başlamışlar. Mükemmel aşka olan inançlarını sorgular hâle gelmişler.

2’şer çocukları olmuş. Salgın bir hastalık baş göstermiş ve yakalanmışlar. Ancak kurtulmuşlar fakat eşleri ölmüş. Aradan zaman geçmiş. Adam 45, kadın 43 yaşına gelmiş. Neredeyse aynı mahalleye taşınmışlar. Bir gün sokağın birinde yürürken, karşı karşıya gelmişler. Kadın içinden “bu adamı bir yerden çıkartıyorum” demiş ve adam da “bu kadını sanki tanıyorum” demiş. Ancak yürümeye devam etmişler ve birbirlerini tanıyamamışlar.

**

Aslında, kadın ve adam gerçekten birbirlerinin hayatlarında varmışlar. Birbirleri için yaratılmışlar. Ancak %100 mükemmel aşk gözlerinin önündeyken, inançsızlıkları ve cesaretsizlikleri yüzünden ellerinden kayıp gitmiş. Bırakın hayatlarında 2 kez ruh eşiyle tanışmayı, bir defa bile karşılaşmak imkânsızdır. Ancak ellerine geçirdikleri bütün fırsatları geri çevirmişler.

Hepimiz hayatımızda buna benzer fırsatlarla karşılaşıyoruz. Ancak zaman, durum ve saçma sapan düşünceler yüzünden hayatlarımızın aşkını kaçırıyoruz.

Belki hayatının aşkı konuşmaktan çekindiğin o kadın, ya da beğendiğin fakat çekinceler yüzünden bir köşede sessizce gelmesini beklediğin o erkek…

Dünyada yaklaşık 7,125 milyar insan var. %49,8’i kadın ve yaklaşık 3,5 milyar kadar. Aynı oranda da erkek mevcut. Tam aradığın gibi, %100 mükemmel aşka sahip olacağın birisi elbette var. Ancak cesaretsizlik ve toplum baskısı gibi nedenler yüzünden bütün her şeyi berbat ediyorsun.

Şansını dene. Olmadı mı? %100 mükemmel aşkına biraz daha yaklaştın. 3,5 milyar-1 … Kimi aradığını bilmiyorsun ancak şansını denediğin ve olmadığı zaman kimi aramadığını kesinlikle bileceksin. Bu da seni %100 mükemmel aşkına bir adım daha yaklaştıracak…

%100 mükemmel aşkın belki cesaretini toplayamadığın “O” kişi!

Kategori: Genel - Tarih
Etiketler: ,